Јанша: За жал, април оваа година ќе биде сличен на минатата

пред 6 месеци

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 1.030 нови случаи на коронавирус, сто повеќе од претходниот ден кога имаше 937. Премиерот Јанез Јанша предупредува дека трендот на раст на новозаразени во последните денови е загрижувачки.

„Секој ден сме сѐ поблизу до црвената фаза. Ширењето на вирусот е забрзано со британската варијанта и ова бара дополнителна претпазливост. За жал, април оваа година ќе биде сличен на минатата година“, напиша Јанша на „Твитер“, потсетувајќи на минатогодишниот прв бран на епидемијата, проследен со неколкумесечно затворање.

Во последните 24 часа од коронавирус во Словенија починале шест лица, со што бројот на смртни случаи достигна 3.967 од почетокот на епидемијата.

Во земјата досега се вакцинирани 179.351 лице. Државниот врв вчера беше вакциниран со вакцината на „АстраЗенека“ за да се докаже дека е безбедна.

Share

Website https://kissanime.mx: Watch Fly! Peek the Whale kissanime Episode Full kissanime your name

AniWatch Watch anime online, English anime online HD

Website https://animeheaven.pro: Watch BBK/BRNK: The Gentle Giants of the Galaxy animeheaven Episode 12 animes online

Watch anime online for free at WCOStream black clover wcostream

500px: https://500px.com/p/animeflixnl?view=photos

Codechef: https://www.codechef.com/users/kissanimemx

Scroll to Top