Јужна Кореја пријави први случаи нa новиот вид коронавирус

пред 7 месеци

Јужна Кореја ги регистрираше првите случаи на инфекција со новиот вид коронавирус.

Корејската агенција за контрола и превенција на болести соопшти дека случаите биле потврдени во тричлено семејство кое пристигнало во земјата на 22 декември. Сите тројца се наоѓаат во карантин.

Еден ден по нивното пристигнување, Јужна Кореја ги затвори своите граници до 31 декември за сите патници од Велика Британија, со цел да се заштити од ширење на новиот вид на коронавирус.

Во изминатите 24 часа во Јужна Кореја се потврдени нови 808 случаи на Ковид-19, со што вкупниот број на заразени во земјата достигна 57.680. Како последица на коронавирусот починале 819 лица.

Јужнокорејските власти ветија дека ќе ги зајакнат напорите за спроведување масовна вакцинација во земјата.

Share

ANIMEFLIX god of highschool animeflix: Watch Dr. Stone (Dub) Episode 2 (https://animeflix.nl/m/77n8/ep-2)

4Anime persona 4 the animation free: Watch Boruto: Naruto Next Generations (Dub) Episode 104 (https://4anime.biz/m/YOVJ/ep-104)

Scroll to Top