„Њујорк тајмс“: Израелски оперативци го убиле вториот човек на Ал Каеда

пред 6 месеци

Вториот човек од Ал Каеда, обвинет за помагање во планирање бомбашки напади врз две американски амбасади во Африка во 1998 година, бил убиен од израелски оперативци во име на САД, објави денеска Њујорк тајмс, повикувајќи се на разузнавачи.

Абдула Ахмед Абдула, кој беше познат како Абу Мухамед ал-Масри, бил застрелан од двајца мажи на мотори на улици во Техеран на 7 август, објави Тајмс. Убиството на Масри, кој беше најверојатен наследник на сегашниот лидер на Ал Каеда, Ајман ал Завахири, досега се чуваше во тајност, пишува весникот.

Улогата на САД во убиството на милитант роден во Египет останува нејасна, наведува Тајмс. Американските власти со години ги следат Масри и другите оперативци на Ал Каеда.

Ал Каеда не ја објави неговата смрт, иранските власти ја прикрија додека никој досега не презеде одговорност. Иран ја демантираше веста денеска со наводи дека нема терористи на Ал Каеда на територијата на државата.

Share

WCOStream wcostream dragon ball z: Watch The Hidden Dungeon Only I Can Enter Episode 3 (https://wcostream.cc/m/rqKD/ep-3)

AnimeDao animedao site: High-Rise Invasion (https://animedao.nl/m/gVjq) Episode 12

Scroll to Top