software

Во Африка користат соларни фрижидери за транспорт на вакцини против Ковид-19

Во Африка користат соларни фрижидери за транспорт на вакцини против Ковид-19

Соларниот фрижидер е еден од одговорите на бројните предизвици во транспортот и складирањето на вакцините против корона вирус во Африка. Ако се знае дека вакцините на „Фајзер/Бионтек“ треба да се …

пред 31 минута

Share
Fossil го објави првиот LTE паметен часовник

Fossil го објави првиот LTE паметен часовник

Fossil со една рака го одржува сонот за Wear OS додека платформата исчезнува, додека чекаме Google да го заврши купувањето на Fitbit. На CES 2021 саемот, модниот гигант најави неколку …

пред 46 минути

Share
POCO F2 нема да користи Snapdragon 732G чипсет

POCO F2 нема да користи Snapdragon 732G чипсет

Неодамна се појавија информации дека претстојниот POCO F2 телефон ќе биде опремен со Snapdragon 732G чипсет од средниот сегмент. Меѓутоа, ова не е точна информација, според Ануја Шарма – директор …

пред 2 часа

Share
Колективна тужба против Amazon поради „надуваните“ цени на е-книгите

Колективна тужба против Amazon поради „надуваните“ цени на е-книгите

Читателите од неколку држави во САД поднеле заедничка тужба против малопродажниот интернет гигант Amazon, тврдејќи дека ги надувува цените на е-книгите во договор со група издавачи. Во тужбата се тврди …

пред 6 часа

Share
Acer објави нови Aspire лаптопи со AMD Ryzen 5000 процесори

Acer објави нови Aspire лаптопи со AMD Ryzen 5000 процесори

Acer најави освежување на својата Aspire линија на преносни компјутери. Најголемата вест во текот на CES 2021 саемот беше најавата на новите AMD Ryzen мобилни процесори, па сосема е логично што …

пред 6 часа

Share
Овие симптоми на Ковид-19 не се официјални, но се почесто се појавуваат

Овие симптоми на Ковид-19 не се официјални, но се почесто се појавуваат

Ковид-19 се манифестира на различни начини, а некои од симптомите кои можат да укажат на сериозноста на болеста се кријат во устата на пациентите. Симптомите кои предупредуваат на инфекција со …

пред 11 час

Share
Очи поопасни од заби: Овој бизарен ѕвер владеел во морските длабочини (ВИДЕО)

Очи поопасни од заби: Овој бизарен ѕвер владеел во морските длабочини (ВИДЕО)

Неговата способност за лов стартуваше своевидна „трка на вооружување“ во животинскиот свет. Радиодонти, бизарно суштества со кружна уста, полни остри заби, живееле во океаните пред 500 милиони години. Новото откритие …

пред 20 часа

Share
Голема научна студија потврди: Ковид-19 е машка болест

Голема научна студија потврди: Ковид-19 е машка болест

Мажите почесто се позитивни на Ковид-19, почесто развиваат компликации и имаат поголеми шанси да умрат од новиот коронавирус во однос на жените, без оглед на нивната возраст, покажа новото научно истражување …

пред 21 час

Share
Мала револуција: Прва гума која ќе трае скоро 130 илјади километри! (ВИДЕО)

Мала револуција: Прва гума која ќе трае скоро 130 илјади километри! (ВИДЕО)

The One ќе обезбеди подобри перформанси на дожд од сегашниот модел како и помала потрошувачка на гориво Не се само автомобилите предмет на забрзан напредок, дигитализација и слични придобивки, што …

пред 1 ден

Share
Canon овозможува фотографирање од вселената

Canon овозможува фотографирање од вселената

Наместо да подготви нови камери за CES 2021, Canon избра поинаков пристап, и на корисниците им овозможи да ја фотографираат Земјата од вселената. Компанијата претстави интерактивна веб-страница, што ја отвора …

пред 1 ден

Share
Не расте само температурата на земјата, целата вселена станува потопла (ВИДЕО)

Не расте само температурата на земјата, целата вселена станува потопла (ВИДЕО)

Студија објавена во списанието Astrophysical Journal открива дека не само Земјата, туку дека целата вселена станува сè потопла. Според студијата, за 10 пати е зголемена средната температура на гасови во вселената. …

пред 2 дена

Share
Руски имунолог: Напролет нема да има нов бран на коронавирус

Руски имунолог: Напролет нема да има нов бран на коронавирус

Рускиот специјалист за особено опасни инфекции, доктор на медицински науки Владислав Жемчугов, рече дека нè очекува нов бран на коронавирусот напролет, бидејќи дотогаш ќе се формира доволно ниво на имунитет …

пред 2 дена

Share
Археолози го пронајдоа најстариот пештерски цртеж во светот (ВИДЕО)

Археолози го пронајдоа најстариот пештерски цртеж во светот (ВИДЕО)

Сликата на дива свиња направена пред најмалку 45.500 години дава најрани докази за населување на луѓето.  Археолозите ја открија најстарата пештерна слика во светот: слика на дива свиња во природна …

пред 2 дена

Share
Срце на продажба по цена од 180.000 долари

Срце на продажба по цена од 180.000 долари

Сите кои се во можност, во иднина ќе можат да купат вештачко срце. Европската Унија конечно ја одобри продажбата на овој апарат. По долго чекање на дозвола од ЕУ, француската …

пред 2 дена

Share
Најголемата онлајн енциклопедија Wikipedia одбележува 20-годишнина

Најголемата онлајн енциклопедија Wikipedia одбележува 20-годишнина

Wikipedia, еден од последните „диносауруси“ на слободарското интернет-истражување и изразување, слави 20 години постоење, со неколку предизвици што мора да ги надмине. Седмата најпосетувана страница во светот, Википедија содржи повеќе …

пред 2 дена

Share
Русија објави зошто некои паметни часовници ќе ги смета за шпионски уреди

Русија објави зошто некои паметни часовници ќе ги смета за шпионски уреди

Паметните часовници во Русија може да се третираат како специјални технички уреди чиј увоз на територијата на Руската Федерација е ограничен, доколку нивната функционалност дозволува скриено фотографирање и снимање видео …

пред 2 дена

Share
Netflix со по еден нов филм секоја седмица

Netflix со по еден нов филм секоја седмица

Стрим-платформата Netflix вети дека ќе објавува најмалку по еден нов филм секоја недела во кој ќе глумат некои од најголемите филмски sвезди. Филмската публика ќе има можност да види најмалку …

пред 2 дена

Share
Седум важни факти за вакцината на Фајзер: Во која рака се става, што се потпишува и кога сте имуни на вирусот

Седум важни факти за вакцината на Фајзер: Во која рака се става, што се потпишува и кога сте имуни на вирусот

Вакцинацијата во некои држави од регионот веќе е започната. Додека се чека да пристигнат вакцините од други производители, покрај Фајзер и Спутник V, веќе е обелоденет и деталниот план за …

пред 2 дена

Share
Ограничувачи на брзината ширум ЕУ од 2022 година?

Ограничувачи на брзината ширум ЕУ од 2022 година?

„Црни кутии“ налик на оние во авионите многу брзо може да најдат примена и во автомобилите. Но, веројатно за многумина уште поинтересно, во секое возило ќе биде задолжителното инсталирање на …

пред 2 дена

Share
Руски сој: Кај една Русинка се развиле 18 мутации на коронавирусот

Руски сој: Кај една Русинка се развиле 18 мутации на коронавирусот

Постои можност во Русија да е откриена нова варијанта на коронавирусот која би можела да се нарече „руска“, по аналогија на „британската“ варијанта. Заедничкото истражување на случајот на 47-годишната пациентка …

пред 2 дена

Share
Откриен дежурниот „полицаец“ во човечкиот имунитет што го демне коронавирусот

Откриен дежурниот „полицаец“ во човечкиот имунитет што го демне коронавирусот

Научниците го идентификуваа антивиралниот протеин кој што го открива размножувањето во клетките и кој што управува со одговорот на имунитетот на човекот во борбата со Ковид-19. Протеинскиот сензор во човечките …

пред 3 дена

Share
Samsung го објави новиот водечки модел Galaxy S21 Ultra (ВИДЕО)

Samsung го објави новиот водечки модел Galaxy S21 Ultra (ВИДЕО)

Како нов водечки модел, Galaxy S21 Ultra обезбедува најнапредни и најинтелигентни опции на камера, најдобар дисплеј и најсилни перформанси во Galaxy серијата на паметни телефони Компанијата Samsung Electronics го претстави …

пред 3 дена

Share
Претставени најновите Samsung Galaxy S уреди – S21 и S21+

Претставени најновите Samsung Galaxy S уреди – S21 и S21+

Компанијата Samsung Electronics денес ги претстави Galaxy S21 и Galaxy S21+ паметните телефони, најновите водечки уреди со нов дизајн, камера од професионален ранг за корисници од сите нивоа на умешност …

пред 3 дена

Share
Xiaomi ќе овозможи 80W безжично полнење за Mi 11 Pro

Xiaomi ќе овозможи 80W безжично полнење за Mi 11 Pro

Xiaomi кон крајот на 2020 година го претстави Mi 11 телефонот, што е првиот објавен модел со Snapdragon 888 чипсет. Оттогаш се појавија неколку извештаи дека компанијата се подготвува да …

пред 3 дена

Share
Неутронска ѕвезда предизвикала голема експлозија и огромен блесок во нашата галаксија

Неутронска ѕвезда предизвикала голема експлозија и огромен блесок во нашата галаксија

Огромен блесок поминал низ Сончевиот систем по големата експлозија што се случила во нашата галаксија, а научниците сметаат дека тоа го предизвикала неутронска ѕвезда – магнетар. Новото откритие ќе помогне …

пред 3 дена

Share
Honor V40 5G ќе има камера од 50 мегапиксели (ВИДЕО)

Honor V40 5G ќе има камера од 50 мегапиксели (ВИДЕО)

Honor официјално потврди дека неговиот претстоен смартфон V40 5G ќе има примарна камера од 50 мегапиксели. Потврдата пристигна во форма на видео објавенo на кинеската социјална мрежа Weibo, што ги …

пред 3 дена

Share

anime heaven anime bleach anime heaven anime heaven anime

hunter hunter animeflix animeflix haikyuu one punch man animeflix

anime planet jojo diamond is unbreakable anime planet jojo part 5 bakemonogatari anime planet

Scroll to Top