Првиот вселенски туристички лет на „Спејс-Икс“

пред 4 дена

„Спејс-Икс“ утревечер ќе лансира четири лица во тридневна приватна мисија во орбитата на Земјата. Ова е прв лет само со цивили. Компанијата на Илон Маск со тоа влегува во борба за својот дел од колачот наречен „вселенски туризам“.

Леталото „Кру драгон“ и мисијата „Инспирејшн-4“ го заокружуваат летото во коешто милијардерите Ричард Бренсон и Џеф Безос полетаа во Вселената со своите „Вирџин галактик“ и „Блу ориџин“. Мисијата е далеку поамбициозна од неколкуте минути во бестежинска состојба, на двата конкурента во јули. Леталото на „Спејс-Икс“ ќе престојува на Меѓународната вселенска станица (МВС).

Летот го изнајми американскиот милијардер Џеред Ајзекмен – 38-годишниот основач и извршен директор на „Шифт-4 пејмент“, но исто така, и искусен пилот. Точната сума што тој ја платил за летот, не е објавена, но гласините говорат дека станува збор за десетици милиони долари.

– Не е дека не постои опасност!, рече Ајзекмен во документарецот на Нетфликс за мисијата. – Летате со ракета со брзина од 28.000 километри на час околу Земјата. Постојат ризици во такви услови.

„Спејс-Икс“ веќе достави астронаути на МВС за американската вселенска агенција – НАСА, и тоа 10 пати. Ова ќе биде прв вселенски лет без професионални астронаути.

Полетувањето е закажано за 02:00 часот по полноќ на 16 септември по македонско време, а леталото ќе полета од космодромот на НАСА – „Кенеди“ на Флорида.

Share

4Anime Watch anime online, English anime online HD

Website https://animekisa.in: Watch Pokémon: The Uncut Story of Mewtwo's Origin (Dub) animekisa Episode Full anime online

Website https://animepahe.cc: Watch Cautious Hero: The Hero Is Overpowered but Overly Cautious animepahe Episode 12 anime sites

GoGoAnime: Idol Angel Welcome Yoko anime episode 1 online free at https://gogoanime.be gogoanime 10

Knowyourmeme: https://knowyourmeme.com/users/gogoanimebe

Instagram: https://www.instagram.com/gogoanimebe/

Scroll to Top