МНТ ги кани медицинските лица кои лекуваат болни од корона на бесплатна престава

пред 5 месеци

Македонскиот народен театар на 14 октомври ќе ја почне новата сезона по паузата од осум месеци поради коронакризата. На првата претстава се поканети медицинските лица.

„ Ги поканува хероите на ова време – лекарите и медицинскиот персонал од Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, ГОБ „8 Септември“, Детската болница — Козле, епидемиолозите и матичните лекари. Оставете ги белите мантили и уживајте во актерската игра“, велат од МНТ.

„Говорна мана“ по текстот на Горан Марковиќ, во режија на Драгана Милошевски-Попова е првата престава која ќе се изведе на 14 октомври во 20 часот. Согласно протоколите за работа на културните институции, во салонот ќе може да седат од 160 до 180 лица.

Во претставата играат: Игор Џамбазов, Сашка Димитровска, Ивица Димитријевиќ, Арна Шијак, Ана Стојановска и Билјана Јовановска.

 

Share

My Hero Academia 2 (Dub) Episode 25 at AnimeHeaven animeheaveneu

Watch KonoSuba: God's Blessing on This Wonderful World! Episode 2 at website https://kissanimeonline.com kissanime gone

Scroll to Top