БИЗНИС

Со отворање на ретроспективна изложба и предавање донација од над 4 милиони денари на Клиниката за детски болести одбележан 85-годишниот јубилеј на „Алкалоид“

Првиот филм за „Алкалоид“ од 1950 година, најстарото кутиче и оригиналното одобрение за производство на лекот „Кафетин“; првите пакувања „Бекутан“, најстарите индустриски машини и голем број други компаниски експонати се …

пред 17 часа

Share

За прекугранична соработка С. Македонија – Бугарија 30 милиони евра од ЕУ

Вкупно 30 милиони евра од Европската унија ќе бидат инвестирани во развојот на пограничните региони на Бугарија и Република Северна Македонија во следните седум години. Средствата се во рамките на …

пред 17 часа

Share

Народна банка: Годишен раст на депозитите од 9,9 проценти и на кредитите од 6,4 отсто

Вкупните депозити, во август, на годишна основа, се повисоки за 9,9 проценти, при раст кај двата сектора – корпоративен и домаќинства, којшто е поистакнат кај корпоративниот сектор. На годишно ниво, …

пред 19 часа

Share

Авиокомпанијата Иберија планира привремено да отпушти третина од своите работници

Шпанската авиокомпанија „Иберија“ најави привремено отпуштање на 4.000 до 5.000 работници од вкупно 15.200 вработени поради промени во организацијата на компанијата и намалена побарувачка за летови поради рестриктивните мерки предизвикани …

пред 22 часа

Share

Луфтханза ќе изврши докапитализација за да врати дел од државната помош

Германската авиокомпанија „Луфтханза“ најави зголемување на капиталот за 2,14 милијарди евра за да отплати дел од државната помош што ја доби во пандемијата на Ковид-19 и да ги подобри финансиите. …

пред 22 часа

Share

Секој вторник Санкт Петербург – Скопје, нова авиолинија на „Нордвинд Ерлајнс“

Со летот што треба да пристигне денеска во 13:35 часот на Меѓународниот аеродром Скопје, руската авиокомпанија „Нордвинд Ерлајнс“ ја стартува новата авиолинија Санкт Петербург – Скопје. Како што соопшти компанијата, …

пред 23 часа

Share

Бесими – Матуела-Худолин: Дизајнирањето на макроекономските политики и поддршката за стопанството клучни за забрзан раст

Дизајнирањето на макроекономските политики, јавните финансии, структурните реформи, како и поддршката што ја дава Владата на стопанството за справување со пандемијата, како и зелената и дигиталната трансформација, беше тема на …

пред 2 дена

Share

Шахпаска: Создаваме систем, кој обезбедува навремена исплата и сигурен раст на пензиите

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска заедно со претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев присуствуваше на одбележувањето на Денот на пензионерите и јубилејот – 75 …

пред 2 дена

Share

Средба Битиќи – Доер Вос: Германската поддршка за реформите во економијата е една од најважните за земјава

Економската соработка помеѓу Северна Македонија и Германија беше главна тема на разговор на работната средба во Берлин на заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи со …

пред 2 дена

Share

Заев: Пензискиот фонд е стабилен, а пензиите растат и се исплаќаат редовно

Премиерот Зоран Заев, министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска и претседателката на Сојузот на здруженијата на пензионерите Станка Трајкова, денеска се обратија на Денот на пензионерите – 20 …

пред 2 дена

Share

СДСМ: Исплатени 230 милиони денари субвенции за 4.846 земјоделски субјекти

Од владејачката СДСМ информираат дека изминатите денови се исплатени субвенции во висина од 230,1 милион денари за 4.846 земјоделски субјекти. На 3.310 градинари, кои оствареното производство од пријавените површини го …

пред 2 дена

Share

Во вториот квартал 2.011 хипотеки на недвижности, 5.936 продажби и 1.740 закупи

Во периодот април – јуни годинава се запишани вкупно 2.011 товари врз недвижности, со вкупна вредност од 412.635.034 евра, односно 3.229.174.540 денари, покажуваат податоците од кварталниот извештај на Агенцијата за …

пред 3 дена

Share

Програмата за економски реформи ќе содржи мерки за зелена економија и намалување на сивата економија

Во Програмата за економски реформи 2022-2024 ќе бидат вградени мерки насочени кон зелената и дигитална транзиција, подобрувањето на деловното опкружување и намалувањето на неформалната економија. Предложените мерки произлегуваат од препораките …

пред 5 дена

Share

Во Стопанската комора конституиран Совет за унапредување на високото образование

Во рамки на Стопанската комора на Северна Македонија денеска се конституираше Советот за унапредување на високото образование. Со тоа Комората продолжува да ги реализира зацртаните активности за компаниите во рамките …

пред 5 дена

Share

Бесими: Реформските мерки ќе бидат насочени кон зелена и дигитална транзиција, подобрување на деловното опкружување и намалување на неформалната економија

Министерот за финансии Фатмир Бесими заедно со вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, министерката за образование и наука Мила Царовска, министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, министерката за труд …

пред 5 дена

Share

Одржана 40. сесија на Клубот на истражувачите формиран од Народната банка

Клубот на истражувачи формиран од Народна Банка вчера ја одржа 40-тата сесија во виртуелен формат. -Ова е еден мал јубилеј, на којшто за жал, поради пандемиските околности, повторно се сретнуваме …

пред 5 дена

Share

Исплатените штети за приватно здравствено осигурување пораснаа за 87,5 %, достигнаа 1,5 милиони евра

Во првите шест месеци годинава бројот на договори за купени полиси за приватно здравствено осигурување пораснал за 48 отсто. Вложувањата на осигурениците во ова осигурување достигнале 3,8 милиони евра. Осигурителните …

пред 5 дена

Share

ССМ: Скандалозно е судското решение со кое не се отвора стечајна постапка за „Баргала“

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), коментирајќи изјава на судијата Емил Пилатов дека засега нема стечај за АД „Баргала“ и дека ќе се чека одлука од Апелација, оценува дека ваквото …

пред 6 дена

Share

Хоџа: Се додаваат по два денари од винарските визби за достигнување на договорените цени

Овие денови заедно со премиерот Зоран Заев сме работеле интензивно за изнаоѓање на решение и во разговор со винарските визби успеавме да најдеме решение со тоа што се договоривме уште …

пред 6 дена

Share

Посети во компании за поголема заштита на правата од индустриска сопственост

Директорот на Државниот завод за индустриска сопственост, Горан Герасимовски, денеска беше на работен состанок со Антони Пешев – извршен директор на Стопанска комора на РСМ. На средбата се дискутираше за …

пред 6 дена

Share

Постигнат договор со винариите: 10 денари за Смедервка и 12 денари за Вранец

Денеска, во просториите на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, министерот Арјанит Хоџа одржа состанок со претстaвници на винарските визби. „После дваипол часа преговори, постигнат е договор откупната цена за …

пред 7 дена

Share

НБ: Основната каматна стапка останува на ниво од 1,25 проценти

Основната каматна стапка останува на ниво од 1,25 проценти, одлучи Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка на вчера одржаната седница на која биле разгледани движењата на меѓународните и …

пред 7 дена

Share

ССМ: Трошоците на четиричлено семејство во август зголемени за 214 денари, со ученик во семејството за 8.000 денари

Минималните месечни трошоци на едно четиричлено семејство во август се зголемени за 214 денари во однос на јули, покажуваат податоците од најновата синдикална кошница што ја изработува Сојузот на синдикати …

пред 7 дена

Share

Бислимоски: Владите во регионот мора да продолжат со инвестиции во енергетскиот сектор

Само преку одговорно менаџирање со енергетските капацитети, може да се амортизираат сложените состојби на пазарот, порача претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимоски, кој заседаваше со 49. Одбор на …

пред 7 дена

Share

Влада: Одобрено е финансирањето на фотоволтаичните електрани Осломеј и Битола преку ЕБОР

Владата на денешната седница го утврди текстот на Предлог-законот за гаранција на Република Северна Македонија за обврските по Договорот за заем за финансирање на проектот на Акционерското друштво за производство …

пред 1 недела

Share

Бектеши: Бројот на туристи зголемен за 56,6% за седум месеци, туризмот се враќа во нормала

Мерките на Министерството за економија даваат резултат, туризмот пополека се враќа во нормала. Последните податоци на Државниот завод за статистика покажуваат дека бројот на туристи во периодот јануари-јули 2021 година …

пред 1 недела

Share

Зголемен бројот на туристи и ноќевања

Бројот на туристите во периодот јануари – јули 2021 година во однос на истиот период лани е зголемен за 56,6 отсто, кај домашните за 56,6, а кај странските за 56,6 …

пред 1 недела

Share

Азески – Костиќ: Да се забрза дигитализацијата и да се засили борбата против сивата економија

Мора да се забрза процесот на дигитализација со кој ќе им се олесни функционирањето на компаниите на македонскиот пазар, а за континуиран развој на фирмите, следење на најновите технологии и …

пред 1 недела

Share

Деспотовски: Економијата во ТИРЗ продолжува да расте

Продолжува растот во технолошко индустриските развојни зони, а примената на новиот концепт на ТИРЗ за привлекување странски инвестиции веќе дава конкретни резултати и зголемен број на нови инвестиции, покажува редовната …

пред 1 недела

Share

Две третини од компаниите во светот имаат проблем да најдат кадар

Истражувањето, во кое беа вклучени речиси 45.000 работодавачи во 43 земји, покажа дека 69 проценти од испитаниците пријавиле проблеми при наоѓање персонал, што е максимум за изминатите петнаесет години, според …

пред 1 недела

Share

До утре пријавување за учество на 40. сесија на Клубот на истражувачи на Народната банка

На 40. сесија на Клубот на истражувачите на Народната банка што ќе се одржи задутре преку видеоконференциска врска ќе бидат презентирани трудовите: „Продуктивност и излез на фирмите за време на …

пред 1 недела

Share

Заев-Копач: Активните политики на Владата за користењето обновливи извори ја имаат поддршката од Секретаријатот на Енергетската заедница

Премиерот Зоран Заев го прими директорот на Секретаријатот на Енергетската заедница, Јанез Копач, кој учествуваше на „Македонскиот енергетски форум 2021: Мапирање на енергетската иднина“, кој во организација на ЗИП Институтот, …

пред 1 недела

Share

На „Инвеститорискиот ден“ склучени најголем број трансакции годинава

На Македонската берза денеска се одржа „Инвеститорски ден“ на кој се склучија вкупно 262 трансакции што е најголем број на склучени трансакции во еден ден годинава. Инвеститорискиот ден се организира …

пред 1 недела

Share

Македонија и земјите од ЗБ со Документ за развој на железничкиот транспорт како приоритетна цел

Изградбата на модерна дигитализирана железничка мрежа со директни експресни возови кои ги повруваат градовите во регионот ќе придонесат за воспоставување подобра поврзаност, сигурен транспорт за деловни и приватни патувања на …

пред 1 недела

Share

Поскапуваат бензините, цената на дизелот иста

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар по литар, а цената на дизел горивата останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката …

пред 1 недела

Share

Бектеши: Нема да се соочиме со енергетска криза

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска изјави дека државата нема да се соочи со енергетска криза и оти такви неточни информации шират неколку новинари и портали, кои исто така пишувале …

пред 1 недела

Share

Хоџа: Нема да дозволиме поединци да профитираат политички на сметка на лозарите

Нема да дозволиме како завчера, поединци политички да профитираат на сметка на лозарите, порача денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа. Хоџа уште еднаш повтори дека додека тој …

пред 1 недела

Share

„Тиквеш“: Продолжува со откупот на грозје според објавените критериуми и цени

По отстранувањето на синоќешните блокади „Тиквеш“ денеска продолжи со откуп на грозје од оние кооперанти кои согласно утврдената динамика беше планирано и беа повикани да го предадат грозјето во текот …

пред 1 недела

Share

Да нема манипулации при откупот порачуваат лозарите

Да нема манипулации со шеќерните единици кои се бараат при откупот на грозјето, побара Дане Јошев, претседателот на регионалното Здружение на Тиквешки лозароовоштари. Оваа негова изјава следува откако синоќа разочарани …

пред 1 недела

Share

Битиќи: Интерконекторот со Грција можност да станеме регионален центар за снабдување со гас во Југоисточна Европа

Изградбата на интерконекторот со Грција ќе ни даде можност да се позиционираме како регионален центар за снабдување со гас на земјите во регионот на Југоисточна Европа, истакна заменик-претседателот на Владата …

пред 2 недели

Share

НЕР и ДЕСФА потпишаа договор за соработка за развој и изградба на интерконекторот меѓу Македонија и Грција

На маргините на Енергетскиот форум за Југоисточна Европа што денеска се одржува во Солун, извршниот директор на Националните енергетски ресурси (НЕР) Бајрам Реџепи и главната извршна директорка на грчкиот национален …

пред 2 недели

Share

Зголемен бројот на одобренија за градење

Во јули 2021 година се издадени 446 одобренија за градење што е за 57 отсто повеќе во однос на јули лани. Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите …

пред 2 недели

Share

АСО: Најголемата штета исплатена за осигурен имот, осигуреник наплатил 200.000 евра

Во првите шест месеци годинава граѓани, компании и институции наплатија 1,94 милијарди денари (31,5 милиони евра) обесштетување за штети покриени со осигурителни полиси за неживотно осигурување. Компаниите за неживотно осигурување …

пред 2 недели

Share

Website https://animetv.cc: Watch Cardfight!! Vanguard G NEXT animetv Episode 52 anime sites

Watch Yu☆Gi☆Oh! (Movie) Episode Full

WCOStream: Code Geass: Lelouch of the Rebellion (Dub) anime episode 25 online free at https://wcostream.cc dubbed anime

Cerberus (https://aniwatch.pro/m/R8q) Episode 13

Player: https://player.me/animeflixnl/about

Reedsy: https://reedsy.com/discovery/user/animefreak

Scroll to Top