БИЗНИС

Хрватска: Голем пад на БДП, економијата во минус од десет проценти во третиот квартал

Хрватската економија падна за 10 проценти во третиот квартал во споредба со истиот период во 2019 година, што најмногу се должи на падот на личната потрошувачка, покажа денешната прелиминарна проценка …

пред 4 часа

Share

Фејсбук конечно ќе ја лансира криптовалутата „Либра“ во јануари, тврди „Фајненшл Тајмс“

Фејсбук ќе ја пушти својата долгоочекувана криптовалута, Либра, веќе во јануари, објави Фајненшл тајмс, повикувајќи се на три извори. Базираната во Женева,асоцијација „Либра“ ќе ја пушти дигиталната валута поддржана од …

пред 5 часа

Share

Амазон еднократно ќе им подели по 300 долари на вработените, по критиките за укинатите бонуси

Американскиот гигант во онлајн-трговијата, Амазон, на вработените кои ги пакуваат и испорачуваат производите ќе им исплати еднократен празничен бонус во износ од 300 долари, откако синдикатите и други организации ја …

пред 6 часа

Share

Хрватскиот БДП падна за 10 проценти во третиот квартал од годината

Хрватската економија падна за 10 проценти во третиот квартал во споредба со истиот период во 2019 година, што најмногу се должи на падот на личната потрошувачка, покажа денешната прелиминарна проценка …

пред 6 часа

Share

Во Франција младите се „главни жртви“ на кризата предизвикана со Ковид-19

Младите се „главни жртви“ на кризата предизвикана од епидемијата со Ковид-19, според Опсерваторијата за нееднаквости во Франција. Затоа владата одлучи овој петок на 400.000 млади корисници на помош за стан …

пред 6 часа

Share

Бабовски: Исплатени 229,5 милиони денари за предадени градинарски и овошни култури во преработувачки капацитети

Директорот на Агенцијата за финснсиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски, заедно со градоначалникот на Кавадраци, Митко Јанчев, и членови на Советот на општината, денеска разговараа за реализацијата …

пред 9 часа

Share

Возобновен Националниот контакт центар за економски мерки, информации на 0800 00 207

На иницијатива на вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, Владата донесе одлука за возобновување на Националниот контакт центар, на кој преку бесплатната телефонска линија …

пред 9 часа

Share

Поради стравот кај јавноста, АЕК распиша тендер за изработка на студија за влијанието на 4Г и 5Г мрежите

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) распиша меѓународен тендер за изработка научна студија за влијанието на зрачењата од 4Г и 5Г мрежите врз здравјето и околината. Во документацијата за тендерот е …

пред 9 часа

Share

(ВИДЕО) Лазаревска: Инвестираме во образованието со Буџетот за 2021, за 2,5 пати зголемени средствата за капитални инвестиции

„Предлог Буџетот за 2021 година обезбедува средства за реформа на образовниот систем и унапредување на наставниот процес во основното и средното образование. Буџетот на Министерството за образование и наука за …

пред 9 часа

Share

Северна Македонија првпат на министерскиот совет на ОЦЕС

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска ја претставуваше Република Северна Македонија на 42-риот состанок на Советот на министрите на Организацијата за црноморска економска соработка, што претставува наше прво учество …

пред 9 часа

Share

(Видео) Лазаревска: Буџетот на МОН за 2021 е зголемен за 1,1 милијарда денари

Буџетот на Министерството за образование и наука за 2021 година е поголем за 1,1 милијарда денари каде најголем дел од овие средства се насочени директно за подобрување на образовниот систем, …

пред 9 часа

Share

Дали знаете како да се справите со загадениот воздух и вирусите во вашиот дом?

Загадувањето на воздухот е несомнено еден од најголемите проблеми со кои сите се соочуваме, особено во зимските денови, кога нивото на ПМ2.5 и ПМ10 честички е на екстремно високо ниво. …

пред 12 часа

Share

„Амазон“ нема да работи во Германија за „црниот петок“, вработените стапија во тридневен штрајк

Околу 2.500 работници на „Амазон“ во Германија денеска почнаа тридневен штрајк, темпиран за да ја наруши продажбата за време на „црниот петок“ и претстојниот викенд. Штрајкот, организиран од моќниот синдикат …

пред 1 ден

Share

Интензивно се гради делницата Крива Паланка-Деве Баир од Коридорот 8, значаен за регионалното поврзување

Реконструкцијата и проширување со трета лента на патот Крива Паланка – Деве Баир, граничен премин со Бугарија, се одвива со забрзано темпо. Увид во градежните работи на терен денес извршија …

пред 1 ден

Share

(Видео) Заев на отворањето на „Интернационал Фреш Фуд“: За прв пат во земјава ќе има сериозно производство на домашно пилешко месо

„Сопственото производство на храна е од голема важност за секоја држава. Кризата со пандемијата на корона вирусот го покажа тоа. Во таа насока се и заложбите на Владата во создавање …

пред 1 ден

Share

Битиќи – Реџепи: Гасификацијата се одвива по предвидената динамика

Динамиката на изградба на примарниот гасоводен систем, текот на избор на изведувач на дистрибутивната гасоводна мрежа и гасното поврзување со Грција и останатите соседни земји, биле тема на разговор на …

пред 1 ден

Share

„Интернешнал фреш фуд“ ќе произведува домашно пилешко месо по најсовремени стандарди, инвестиција вредна над 50 милиони евра

Конзорциумот на домашни и странски инвеститори „Интернешнал фреш фуд“ денеска во Гиновци го означи почетокот на својата инвестиција која во следните пет години ќе надмине над 50 милиони евра и …

пред 1 ден

Share

Сопствениците на возила со странски таблички ќе потпишуваат изјава дека возилото е влезено пред 1 октомври

Сопствениците на возила со странски таблички ќе треба да дадат изјава дека возилото е влезено во земјава пред 1 октомври за последен пат за да платат помали давачки за регистрација. …

пред 1 ден

Share

#FITR CLASSROOM вебинар со Марвин Лиао – Фокусирајте се на вашите клиенти допрва ќе се отвораат многу можности

Во рамките на новата иницијатива на ФИТР наречена #FITR CLASSROOM, еден од најеминентните ангел инвеститори во Силиконската долина Марвин Лиао, ги советуваше македонските стартапџии за тактиките, процесите и системите за …

пред 1 ден

Share

ССК: Без соодветни мерки за поддршка, рентакар секторот пред целосен колапс

Рентакар компаниите иако претставуваат значаен сегмент на стопанството и придвижуваат неколку други дејности, во услови на криза оставени без соодветна финансиска помош се соочени со опасност од целосен колапс на …

пред 1 ден

Share

СДСМ: Предлог-Буџетот за 2021 година обезбедува средства за нови градинки, за нови работни места и продолжување на социјалната реформа

„Владата предводена од СДСМ со предлог-Буџетот за 2021 година, кој е во собраниска процедура го проектира буџетот на Министерството за труд и социјална политика на 53,1 милијарда денари. Дел од …

пред 1 ден

Share

Државна помош побарале уште 778.000 невработени во САД

Околу 778.000 американски работници минатата недела се пријавиле за надомест за невработеност, бидејќи ненадејниот раст на случаи на коронавирус го попречува и го држи под притисок закрепнувањето на пазарот на …

пред 2 дена

Share

Хрватскиот Парламент го усвои буџетот за 2021 година, предвидува амбициозен раст од пет отсто

Хрватскиот Парламент денеска го усвои буџетот за следната година, кој предвидува економски раст од пет проценти, со проекции за 2022 и 2023 година. Буџетот беше изгласан од владејачкото мнозинство, откако …

пред 2 дена

Share

КСС бара цела плата за работниците кои се во излоација или на боледување поради КОВИД-19

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија повторно ги повикува сите надлежни во државата, како што велат, да се одважат и да не го одзeмаат основното право на плата од работниците …

пред 2 дена

Share

Онлајн состанок со германски стопанственици заинтересирани за инвестиции во енергетска ефикасност, инфраструктура, дигитализација и здравство

Инвестиции во областите на дигитализација, енергетска ефикасност, третман на отпадни води, градење на општинска инфраструктурата, како и зајакнување на здравствените системи, кои ќе креираат понатамошен економски раст, беа тема на …

пред 2 дена

Share

Заев и министрите од економските ресори на состанок со германски стопанственици

Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерот за економски прашања и координација на економските ресори Фатмир Битиќи, амбасодарката на Сојузна Република Германија во земјава Анка Холштајн, како и Михаел Хармс, директор …

пред 2 дена

Share

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ поднесоа 397 амандамни на Предлог буџетот за 2021

Пратеничката група на ВМРО – ДПМНЕ поднесе 397 амандмани на Предлог Буџетот на Република Македонија за 2021 година, коишто, според пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Бојан Стојановски, се однесуваат на најголемите проблеми …

пред 2 дена

Share

Голем потенцијал за е-трговијата, најголем предизвик ниското ниво на дигитални вештини

Ковид-19 влијаел на промената на потрошувачите навики на македонските е-купувачи и 36 проценти од нив го зголемиле обемот на онлајн купување. Од почетокот на кризата е забалежан раст од 177 …

пред 2 дена

Share

Конференција „Е-трговија и Ковид-19“: Потребни едукација и зголемување на дигитални вештини

Едукација, зголемување на дигиталните вештини, намалување на сивата економија, како и субвенции и даночни олеснувања се дел од активностите што се потребни за поттикнување на е-трговијата. Воедно, потребно е модернизирање …

пред 2 дена

Share

Бектеши: Две турски компании влегоа во конкуренција за изградба на магистралниот гасовод во С. Македонија

Две турски компании влегоа во конкуренција за изградба на магистралниот гасовод во Северна Македонија, објави министерот за економија Крешник Бектеши. „Компаниите „Акса Догалгас Дагити А.С.“ од Република Турција и „Палмет …

пред 2 дена

Share

СДСМ: Буџетот за 2021 година обезбедува посилна поддршка за здравството и можности за брзо закрепнување на економијата

„Владата предводена од СДСМ со предлог-Буџетот за 2021 година праќа јасна порака дека помошта за економијата, помошта за спас на работните места, поддршката на најранливите категории но и поддршката за …

пред 2 дена

Share

Со фокус на здравјето предлог – буџетот влезе во Собранието, за власта реален, за опозицијата огромен и неразвоен

Здравјето, здравата економија и здрави финансии и општество воопшто се во фокусот на буџетот за 2021 година, кој од вчера е пред собраниската Комисијата за финансирање и буџет, а може …

пред 3 дена

Share

Банките ќе ги исплаќаат пензиите од 26 ноември

На денешната седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец ноември 2020 година и го задолжи Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија …

пред 3 дена

Share

Две турски компании ќе конкурираат за изградба на системот на природен гас во земјава

На денешната владина седница е разгледана и усвоена информацијата и извештајот во врска со активностите од првата фаза на конкурентен дијалог за доделување на договор за воспоставување на јавно приватно …

пред 3 дена

Share

Предлог-законот за регистрација на возила со странски регистерски таблици помина на Влада

Владата на денешната 24 седница го утврди текстот на предлог-законот за регистрација на возила со странски регистерски таблици со одлука да биде доставен на усвојување во Собранието. Целта на овој …

пред 3 дена

Share

Еден процент од фармите обработуваат 70 проценти од светското земјоделско земјиште

Еден процент од земјоделските стопанства во светот обработуваат 70 проценти од полињата, фармите и овоштарниците, покажува извештај што го потенцира влијанието на нееднаквоста во однос на земјиштето врз климатските и …

пред 3 дена

Share

Продолжен рокот за аплицирање на повиците од четвртиот сет мерки за секторите туризам и угостителство

До 4 декември годинава е продолжен рокот за аплицирање за објавените јавни повици од четвртиот пакет економски мерки за справување со последиците од Ковид-19 кризата во секторите туризам и угостителство, …

пред 3 дена

Share

Има пари за капитални инвестиции, следи сериозен притисок за реализација, вели Бочварски

Државата има пари за капитални инвестиции, тие ќе се инвестираат преку новиот систем со сериозен притисок од страна на Министерството и Владата. Во 2021 година граѓаните ќе се уверат дека …

пред 3 дена

Share

Бесими: Клучен збор во Предлог-буџетот за 2021 година е здравје, најважно е здравјето, здрава економија и здрави финансии

„Здравје“ е клучен збор за предлог-буџетот за 2021 година, бидејќи она што е најважно и најприоритетно е здравјето на граѓаните, здрава економија и здрави финансии и општество воопшто. Ова го …

пред 3 дена

Share

Бочварски: Инвестираме во добрососедство, 50 милиони евра за патно поврзување со Бугарија

Инвестираме 50 милиони евра во патната инфраструктура за поврзување со Бугарија, изјави денеска министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, при увидот на активностите за обнова на патот Трстија -Бигла. …

пред 3 дена

Share

Маск стана втор најбогат човек во светот

Американскиот претприемач Илон Маск го престигна основачот на „Мајкрософт“ – Бил Гејтс и, сега тој е втор најбогат човек на планетава. Неговото вкупно богатство изнесува 127,9 милијарди долари, покажува листата …

пред 3 дена

Share

СДСМ: Предлог-Буџетот за 2021 година предвидува вложувања во јавното здравство, спас на работните места

„Предлог-Буџетот за 2021 година, подготвен од Владата предводена од СДСМ, е структуиран да одговори и на здравствените и на економските предизвици од коронакризата, но истовремено нуди можности за рестарт на …

пред 3 дена

Share

Во декември 9. самит Македонија 2025 – првпат виртуелно

Деветото издание на самитот Македонија 2025 првпат ќе се одржи во хибридна/дигитална форма. Од 1 до 3 декември 2020 година преку онлајн конференциската платформа hopin.com своите знаења и искуства ќе ги споделат …

пред 3 дена

Share

Германската економија во третиот квартал нарасна за 8,5 отсто

Германскиот бруто домашен производ во третиот квартал од годинава нарасна за рекордни 8,5 проценти, закрепнувајќи се од невидениот пад што пролетва го предизвика првиот бран на пандемијата од Ковид-19, соопшти …

пред 3 дена

Share

Пандемијата може да ја зголеми нееднаквоста во Европа

Европа се уште е регион со највисока еднаквост во светот, но кризата со коронавирусот може да ги зголеми разликите во приходите, предупредуваат француските економисти и повикуваат на запирање на намаленото …

пред 4 дена

Share
Scroll to Top