МАКЕДОНИЈА

Николоски: Тројца новинари кои објавуваат за криминалите на власта се под судски прогон

Тројца новинари се под судски прогон и притисок од власта затоа што објавуваат материјали од јавен интерес кои ги добиле од свиркачи, посочи членот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. „Новинарите кои …

пред 3 часа

Share

Самостојните вршители на дејност три месеци ќе добиваат по 17.410 денари државна помош

На својата 15-та седница, Владата денеска го утврди текстот на Предлог законот за финансиска поддршка на физички лица кои вршат самостојна дејност погодени од здравствената и економска криза предизвикана од …

пред 4 часа

Share

Четворица лаборанти од Клиничката болница во Штип позитивни на Ковид-19

Четворица лаборанти од лабoраторијата во Клиничка болница-Штип се заразени со коронавирусот. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев ја потврди информацијата и вели дека од вчера со заразените во изолација се …

пред 4 часа

Share

Утре без вода неколку улици во општина Карпош

Поради интервенција на ул.„Софиска“ број 8, без вода утре ќе бидат корисници од улиците „Софиска“, „Његошева“, „Копенхагенска“ и „Бриселска“ во општина Карпош. Според известување од ЈП Водовод и канализација, прекинот …

пред 5 часа

Share

Билјана Јовановска в.д. директорка на ПИОМ, Фатон Ахмети привремено на чело на Фондот за здравство

На својата 15-та седница, Владата донесе одлуки за именување директори, в.д. директори и членови на управни одбори на повеќе јавни претпријатија и акционерски друштва во сопственост на Владата на Северна …

пред 5 часа

Share

Владата донесе одлуки за именувањa: Фондот за здравство и ПИОМ добија нови в.д. директори

Владата на денешната седница донесе одлуки за именување директори, в.д. директори и членови на управни одбори на повеќе јавни претпријатија и акционерски друштва во државна сопственост. Како што информираат од …

пред 5 часа

Share

Скоро 3.500 скопјани со Ковид-19, во три општини има над 500 активни случаи

Во Скопје, според последните податоци на Министерството за здравство, има 3.490 активни случаи на лица заразени со коронавирусот, а Аеродром и натаму е општината со најголем број инфицирани во моментов …

пред 5 часа

Share

15 починати и 247 нови случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 737 тестирања, а регистрирани се 247 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-116, Куманово-4, Штип-12, Прилеп-23, Тетово-10, Струга-12, Велес-7, Битола-8, …

пред 5 часа

Share

247 новоинфицирани со коронавирус, 15 пациенти починале

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 737 тестирања, а регистрирани се 247 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-116, Куманово-4, Штип-12, Прилеп-23, Тетово-10, Струга-12, Велес-7, Битола-8, …

пред 6 часа

Share

Владината помош ги опфаќа и самостојните вршители на дејност, ќе добиваат по 17.410 денари три месеци

На својата 15-та седница, Владата денеска го утврди текстот на Предлог законот за финансиска поддршка на физички лица кои вршат самостојна дејност погодени од здравствен економската криза предизвикана од вирусот …

пред 6 часа

Share

Еко-свест: Властите носат плански документи за Скопје без да ги прашаат граѓаните

Од еколошката организација Еко-свест ги обвинуваат градските власти дека се обидуваат да усвојат важни плански документи за градот без консултации со жителите на Скопје. „Сакаме да посочиме дека преку медиумите …

пред 6 часа

Share

Утре се отвораат нови простории за Ковид-тестирање

Претседателот на Комисијата за заразни болести Жарко Караџовски на денешата прес-конференција соопшти дека утре во 7:30 часот ќе бидат отворени нови простории за тестирање од Ковид-19, во близина на Министерството …

пред 7 часа

Share

Левица бара оставка од Филипче: „Неговата стратегија е вината да ја префрла на народот“

Најновите статистички извештаи на веб-сајтот „Ворлдометерс“ според кои Македонија е прва во светски рамки по број на починати во 24 часа на милион жители, уште еднаш ја покажува алармантно лошата …

пред 7 часа

Share

Вицепремиерот Николовски ќе претседава со Антикорупциската деловна коалиција, направена по холандски терк

Вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски, денеска беше назначен за претседавач на Антикорупциската деловна коалиција за борба со корупцијата. На работен …

пред 7 часа

Share

ВМРО-ДПМНЕ со предлог-закон за посебна Комисија за справување со пандемијата

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова на Македонија“, денеска заедно со останатите опозициски партии Алијанса и Алтернатива и Левица, поднесе Предлог – закон за дополнување на Законот за заштита …

пред 7 часа

Share

Тинејџер од Скопје со нож нападнал охриѓанец во кампот Љубаништа

Охридската полиција поднесе кривична пријава против 18-годишниот Н.В. од Скопје, поради сомнение за сторено кривично дело „загрозување со опасно орудие при тепачка или караница“. Како што информираат од МВР, тој …

пред 7 часа

Share

Украден сеф со пари од обложувалница на Бит Пазар

Рано утринава, околу четири часот по полноќ во скопската полиција била пријавена тешка кражба на подрачјето на Бит Пазар. Според пријавата, насилно било влезено во спортска обложувалница и бил одземен …

пред 8 часа

Share

Осумдесет отсто од регистрираните случаи на Ковид-19 се асимптоматски, вели Караџовски

Претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски, изјави денеска дека во просек 80 отсто од сите регистрирани случаи со Ковид-19 се асимптоматски или се со многу лесна незначителна клиничка …

пред 8 часа

Share

(Видео) Заев за новата рамка за соработка со ООН: Имаме стратешки документ за изградба на едно просперитетно и инклузивно општество

Како дел од активностите по повод Денот на Обединетите нации и 75-годишнината од потпишувањето на Повелбата на ОН, претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со министерот за внатрешни работи, Оливер …

пред 8 часа

Share

Еко-свест: Град Скопје носи плански документи за градот без ги праша скопјани

Од еколошката организација Еко-свест ги обвинуваат градските власти дека се обидуваат да усвојат важни плански документи за градот без консултации со жителите на Скопје. „Сакаме да посочиме дека преку медиумите …

пред 8 часа

Share

(Видео) Николовски назначен за претседавач на Антикорупциската деловна коалиција

Заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски, денеска беше назначен за претседавач на Антикорупциската деловна коалиција за борба со корупцијата. …

пред 8 часа

Share

Царовска на Дигитален самит за Западен Балкан: Учењето на далечина е успешен одговор на предизвиците од пандемијата

Министерството за образование и наука и Бирото за развој на образование продолжуваат да инвестираат во подобрување на дигиталните вештини и компетенции за да може секое девојче и момче да добие …

пред 9 часа

Share

Промовирана веб-страница за бесплатна правна помош

Во организација на Советот на Европа и Делегацијата на Европската Унија денеска се одржа официјална онлајн-промоција на веб-страницата www.pravnapomos.mk, преку која граѓаните може да се информираат за правото кое државата …

пред 9 часа

Share

Играниот филм „Дедо и внук“ ја започна својата светска промоција

Играниот филм „Дедо и внук“ ја започна својата светска промоција со интернационалната премиера на Меѓународниот филмски фестивал во Приштина, ПРИФЕСТ 2020, кој е најважниот филмски настан што се одржува на …

пред 9 часа

Share

Караџовски: Нема да дозволам никој да ја црни комисијата, ќе работиме до последна капка пот

Доктор Жарко Караџовски од Комисијата за заразни болести вели дека нема да дозволи никој да ја оцрнува Комиисјата за заразни болести и нејзините членови и дека никогаш тој и неговата …

пред 9 часа

Share

(Видео) Осум општини потпишаа грантови за развој на социјални услуги

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, денеска во Клубот на пратениците, заедно со градоначалниците на осум општини, потпиша договори за грантови за развој на социјални услуги. „Владата и …

пред 9 часа

Share

Филипче: Коморбидитетите и доцното доаѓање во болница се причина за зголемената смртност

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека зголемениот процент на смртност од Ковид-19 се должи на коморбидитетите и доцното доаѓање на пациентите во болница. „ Огромен процент од пациентите се …

пред 9 часа

Share

(ВИДЕО) Шахпаска: Осум општини потпишаа грантови за развој на социјални услуги, грижата за граѓаните е наш приоритет

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска во Клубот на пратеници заедно со градоначалниците на осум општини потпишаа договори за грантови за развој на социјални услуги. „Владата и …

пред 10 часа

Share

Отворена истрага против турски државјанин за пронајдени 110 килограми хашиш во неговиот автомобил

Основното јавно обвинителство Охрид донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, турски државјанин, за кој постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во …

пред 10 часа

Share

Приведен разбојник од Скопје, со закана со нож ограбил маж кај Железничка

Полицијата приведе разбојник кој вчера со закана со нож ограбил маж во близина на Железничката станица во Скопје. Според информациите на МВР, полицијата денеска го привела Е.И. (27) од Скопје …

пред 10 часа

Share

Зголемената смртност се должи на комобирдитетите и доцното доаѓање во болница

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека зголемениот процент на смртност од Ковид-19 се должи на комобирдитетите и доцното доаѓање на пациентите во болница. „Огромен процент од пациентите се со …

пред 10 часа

Share

Потпишани договори за финансиска поддршка со 48 компании

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, заедно со министерот за економија Крешник Бектеши, одржаа прес-конференција на која беа презентирани …

пред 10 часа

Share

Владата денеска ќе одлучува за набавка на Ремдесивир

Владата денеска ќе одлучува за набавката на лекот Ремдесивир кој им помага на заразените од Ковид-19, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Тој соопшти дека земјава има обезбедено финансии за …

пред 10 часа

Share

Караџовски: Ја разгледувавме и опцијата да се прават тестови преку Фондот во приватните лаборатории

Комисијата за заразни болести ја разгледува одлуката граѓаните да можат да се тестираат за Ковид-19 во приватните лаборатории, а на сметка на Фондот за здравствено осигурување. Но, како што рече …

пред 10 часа

Share

Измените на Законот за заштита од заразни болести утре на собраниска седница, ребалансот на Буџетот на 29 октомври

Измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести ќе се најдат на 19. собраниска седница закажана за утре, додека за ребалансот на Буџетот најверојатно ќе биде …

пред 10 часа

Share

Филипче: Се подготвуваат дополнителни болнички капацитети за заболените, граѓаните да ги почитуваат мерките

Се соочуваме со силен бран на Ковид-19, ситуација која ги оптоварува сите сегменти на здравствениот систем. Во модуларната болница до Инфективната клиника има слободни кревети. Направивме план за обезбедување дополнителни …

пред 10 часа

Share

Пендаровски се сретна со хуманитарецот Али Февзи

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Али Февзи, хуманитарец од Скопје. На средбата Февзи го запозна претседателот Пендаровски со неговата иницијатива за донирање на поединци и семејства во социјален ризик, …

пред 10 часа

Share

САС на МПЦ-ОА: Славите да одбележуваат според здравствените препораки

Во пресрет на претстојните црковни празници, кои православните христијани ги чествуваат како домашни празници и имендени, Светиот Архијерејски Синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, упатува апел да се …

пред 10 часа

Share

МТСП работи на нов закон за работни односи, се очекува да биде донесен в година

Министерството за труд и социјална политика работи на донесување нов системски закон за работни односи кој треба да биде донесен и да почне да се применува наредната година. Постојното законско …

пред 10 часа

Share

Приведен арачиновец за издржување казна затвор од 10 години

Полициски службеници утрово од Секторот за меѓународна полициска соработка-Отсек за потрага го приведоа О.Б. (53) од с.Арачиново, кој се барал со меѓународна потерница за издржување на казна затвор од 10 …

пред 10 часа

Share

Истрага за пронајдена импровизирана лабораторија за марихуана и масло од канабис во Гевгелија

Две лица во Гевгелија произведувале марихуана и масло од канабис, по што дрогата ја продавале. Дрогата и опремата за производство во импровизирана лабораторија биле откриени при претрес во викенд-куќа во …

пред 10 часа

Share

(ВИДЕО) Митева: Вчера во Македонија починале 10 пати повеќе луѓе на еден милион жители од повеќето земји во регионот, Филипче оставка веднаш!

„Венко Филипче, ниту пи-ар агенцијата нема идеја како да ги оправда твоите погрешни политики. Театрални настапи не поминуваат, прес конференции веќе нема, сведен си на статистички статуси зад кои ја …

пред 11 час

Share

Зоран Милески – Кичеец влезе во затворот во Струга

Зоран Милески – Кичеец денеска влезе во Казнено поправниот дом (КПД) Струга за отслужување на правосилната затворска казна од три години на која е осуден во случајот „Рекет“. Директорот на …

пред 11 час

Share

Шахпаска: Благо зголемување на позитивни на корона во градинките, генерално состојбата е добра

Од отворањето на 9 септември до денеска, во градинките биле регистрирани 26 деца и 83 вработени позитивни на корона-вирус. Мало зголемување на бројот на позтивни е бележи минатава недела, но …

пред 11 час

Share

(ВИДЕО) Кузеска: СДСМ се менува и поставува нови стандарди, ВМРО-ДПМНЕ е заглавена во криминално-режимска матрица

„СДСМ вчера го одржа 25. Конгрес, кој за првпат се одржа дигитално, на далечина со што се испочитуваа мерките и задолженијата за заштита од коронавирусот. Со тоа, поставивме нови стандарди …

пред 11 час

Share

Димитров во посета на Париз за поддршка за првата меѓувладина конференција со ЕУ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, утре и задутре ќе престојува во работна посета на Франција во, како нагласуваат од СЕП, исклучително важен момент за Северна …

пред 11 час

Share

Мнозинството Германци би се вакцинирале против Ковид-19

Резултатите од истражувањето на германскиот Институт за економско истражување покажуваат дека околу 70 проценти од Германците би се вакциниралепротив новиот коронавирус. Додека половината од испитаниците изјавиле дека вакцината против Ковид-19 …

пред 11 час

Share

Димитров во прва работна посета на Париз од формирањето на новата Влада

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, утре и задутре ќе престојува во работна посета на Франција. Ова е прва посета на Париз по формирањето на новата …

пред 11 час

Share
Scroll to Top