СВЕТ

Ердоган: Ќе го кренам целиот свет, израелскиот терор мора да запре

Турција ќе го мобилизира целиот свет, особено исламскиот, за да го запре израелскиот терор врз Палестинците и окупацијата, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Тој во телефонските разговори со …

пред 5 часа

Share

Швајцарски весник со истражување зошто Балканот е легло на антиваксери

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна, Србија важела за земја со најголема стапка на вакцинација против …

пред 6 часа

Share

Ердоган: Ќе го мобилизираме целиот свет против Израел

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, во одделни телефонски разговори со шефот на палестинската национална администрација Махмуд Абас и шефот на политичкото биро на движењето Хамас, Исмаил Ханије, најавил дека ќе …

пред 7 часа

Share

Бајден на самит со земјите-членки на НАТО од Источна Европа

Претседателот на САД, Џо Бајден, денеска учествува на самит со НАТО земјите од источна Европа. Настанот се одржува во виртуелен формат во Букурешт. Според одредени американски медиуми, фокусот на учесниците …

пред 7 часа

Share

Џонсон даде зелено светло за внимателни прегратки

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска даде зелено светло за прегратки со претпазливост и послужување пиво во пабовите, по неколку месеци строги ограничувања. Владата во февруари објави план во четири чекори …

пред 7 часа

Share

Радев подготвува „воен кабинет“, пишуваат бугарските медиуми

Медиумите во Бугарија денеска објавија дека поранешниот вицепремиер и министер за одбрана во преодната влада во 2017 година, Стефан Јанев, најверојатно ќе биде привремен премиер на земјата. Според пишувањата, бригадниот …

пред 7 часа

Share

ВИДЕО: Ракети на Хамас го гаѓаа Ерусалим, во паниката бегаа и пратениците во Кнесетот

Насилствата меѓу Евреите и Палестинците, кои веќе трет ден ескалираат поради упадот на израелските сили во џамијата Ал-Акса во Ерусалим и судирите кои уследија, денеска уште повеќе се разгореа откако …

пред 8 часа

Share

Се огласија сирените за напад, истрелани ракети кон Ерусалим

Неколку минути откако стапи на сила ултиматумот на палестинската милитантна организација Хамас, кој беше испратен до израелската влада за да ги повлече своите безбедносни сили од областа околу џамијата Ал …

пред 8 часа

Share

Секој деветти Грк веќе ги примил двете дози од вакцината против Ковид-19

Од 3.740.000 вакцинации против Ковид-19 спроведени во Грција од почетокот на процесот на имунизација на населението, речиси два и пол милиони граѓани се вакцинирани со првата доза, односни 23,7 отсто …

пред 9 часа

Share

Ковид-пасошите се многу важни за слободното движење на граѓаните, се согласија Мицотакис и Санчез

Дигиталниот зелен сертификат за вакцинација, пандемијата и начинот на справување, европскиот фонд за закрепнување, Европа во пост- Меркел ерата, но и како решиле да станат политичари, беа темите за кои …

пред 9 часа

Share

Шпанија е на само стотина дена од колективниот имунитет, проценува премиерот Санчез

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска изјави дека Шпанија е на само сто дена од постигнување на колективен имунитет против коронавирусот. За време на неговата официјална посета на Грција, Санчез рече …

пред 9 часа

Share

Маск ќе лансира сателит во орбитата на Месечината, ќе се финансира со „доџкоин“

Компанијата Спејс Икс (SpaceX) ќе лансира сателит во орбитата на Месечината во 2022 година, кој ќе биде целосно финансиран со криптовалутата „доџкоин“, објави сопственикот на компанијата, американскиот милијардер илон Маск. …

пред 10 часа

Share

Ердоган го обвини Израел за „тероризам“ поради нападите врз верници во џамијата Ал-Акса

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган телефонски разговарал со палестинскиот лидер Махмуд Абас и со еден од лидерите на Хамас, Исмаил Ханија, во врска со израелските напади врз Палестинци и џамијата …

пред 10 часа

Share

Рама им понуди соработка на Демократите, тие го одбија

Албанската опозициска Демократска партија реагираше брзо по изјавата на премиерот Еди Рама дека „раката за соработка останува подадена“ и оти заедно ќе одлучат кој ќе го замени претседателот Илир Мета …

пред 10 часа

Share

Дачиќ: Луѓето веруваат во теории на заговор, тоа ја кочи вакцинацијата

Претседателот на Парламентот на Србија, Ивица Дачиќ, денеска предупреди дека најголемата причина за отпор кон вакцинацијата кај милиони луѓе во Европа е потпирањето на теориите на заговор и шарлатанските содржини, …

пред 10 часа

Share

Британскиот парламент истражува со кои пари Борис Џонсон си го реновирал станот

Независно надзорно тело на британскиот Парламент го испитува премиерот Борис Џонсон за патувања во странство и начинот на кој тој им го претставил тоа на парламентарните власти. Парламентарниот комесар за …

пред 11 час

Share

Путин: Moра да се продолжи со масовна вакцинација

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека 21,5 милиони луѓе во Русија се вакцинирани против Kовид-19. „Мораме активно да продолжиме со тестирањa (за коронавирус) и да се вакцинираме“, рече Путин, а …

пред 11 час

Share

ОН: Израел не смее да наметнува свои закони за иселување на Палестинците

Портпаролот на Високиот комесаријат за човекови права на ОН, Руперт Колвил, вели дека ако биде наредено и спроведено иселување на Шеик Џара, со тоа ќе се прекршат израелските обврски според …

пред 11 час

Share

„Бионтек“: Досега сè укажува дека вакцината на „Фајзер“ е ефикасна и против новите видови

Германската лабораторија „Бионтек“ објави дека смета на ефективноста на својата вакцина, развиена во соработка со американски „Фајзер“, кога станува збор за сегашните варијанти на коронавирусот САРС-КоВ-2 додавајќи дека ниту една …

пред 12 часа

Share

Макрон доби ново предупредувачко писмо: Во Франција се подготвува граѓанска војна и вие тоа го знаете

„Во Франција се подготвува граѓанска војна и вие тоа добро го знаете“, напишаа активните офицери на француската армија во писмото до претседателот Емануел Макрон. Така ги поддржаа пензионираните генерали, кои …

пред 12 часа

Share

Франција ѝ дала милиони евра на Организацијата за забрана на хемиско оружје за мисијата во Сирија

Франција придонесла со еден милион евра за поддршка на активностите на траст-фондот за мисиите во Сирија при Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ), пренесува Ројтерс. Доброволниот прилог беше официјализиран …

пред 12 часа

Share

Хајко Мас: Разговорите за нуклеарниот договор со Иран се бавни, но конструктивни

Времето е од суштинско значење во преговорите во Виена за заживување на иранскиот нуклеарен договор од 2015 година, изјави денеска германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, додавајќи дека разговорите …

пред 12 часа

Share

Твитер и Фејсбук обвинети за цензурирање на палестинските содржини

Канцеларијата за медиуми на палестинската влада во Појасот Газа ги критикуваше платформите на социјалните мрежи за цензура на палестинските содржини за време на актуелната ескалација во Ерусалим, пренесува „Мидл Ист …

пред 12 часа

Share

Џонсон под истрага на британскиот парламент заради патување во странство

Независното надзорно тело на британскиот парламент го истражува британскиот премиер Борис Џонсон заради неговото патување во странство и начинот на кој го претставил пред парламентарните власти. Парламентарниот комесар за стандарди …

пред 13 часа

Share

Ново отворено писмо до Макрон: „Во Франција се подготвува граѓанска војна и вие го знаете тоа“

Група активен француски воен персонал објави ново отворено писмо до претседателот на земјата, Емануел Макрон, во кое го предупредува дека во земјата се подготвува граѓанска војна по сите отстапки што …

пред 13 часа

Share

Белата куќа: Состојбата со коронавирусот во Америка се подобрува

САД излегуваат од тежок период и состојбата со пандемијата се подобрува, изјави Џефри Зинк, координатор на работната група на Белата куќа за борба против коронавирусот. Зинк за „Си-ен-ен“ изјави дека …

пред 13 часа

Share

Леопарди побегнаа од сафари парк во Кина

Три големи леопарди побегнаа од зоолошка градина во Кина. Еден од побегнатите леопарди сè уште е на слобода и шета низ еден од најголемите кинески градови Хангжу, пишуваат кинеските агенции. …

пред 13 часа

Share

Јапонската вакцина подготвена, се чека испораката

Јапонската фармацевтска компанија „Шионоги и компанија“ може да започне да доставува вакцини против Ковид-19 подоцна оваа година, изјави денес нејзиниот извршен директор. Јапонија започна кампања за вакцинација против Ковид-19 во …

пред 13 часа

Share

Си-ен-ен: Хакерите што го нападнаа „Колонијал пајплајн“ се поврзани со Русија

Хакерите кои стојат зад сајбер-нападот против најголемата американска гасоводна компанија „Колонијал пајплајн“ можеби се поврзани со Русија, објави во неделата Си-ен-ен, повикувајќи се на поранешен висок службеник за сајбер-криминал. Претходно …

пред 13 часа

Share

Рама: Мета мора да биде разрешен бидејќи е срам за Албанија

Додека неговата Социјалистичка партија продолжува со постапката за разрешување на претседателот Илир Мета, премиерот Еди Рама на средба со социјалистичките пратеници изјави дека ќе стори се за да ја „деминира …

пред 13 часа

Share

Србија и Турција заемно ќе ги признаваат дигиталните сертификати за вакцинација

Министерката за трговија, туризам и телекомуникации на Србија, Татјана Матиќ и амбасадорот на Турција во Белград, Хами Аксој, на денешната средба потврдија дека ќе бидат разменети дипломатски ноти за заемно …

пред 13 часа

Share

Чешка ќе бара обештетување од Русија за експлозиите во Врбетице

Чешка има намера да побара најмалку една милијарда чешки круни (приближно 39 милиони евра) од Русија како компензација за материјалната штета од експлозиите во депоата во селото Врбетице, изјави вицепремиерката …

пред 14 часа

Share

Полска ќе врши ревакцинација со Астра Зенека по 35 дена од првата доза

Полска ќе го скрати периодот меѓу двете дози на вакцинирање протов Ковид-19 со Астра Зенека, Фајзер и Модерна, соопшти денеска министерот за полската имунизациска програма Михаил Двирчик. Најголемо скратување меѓу …

пред 14 часа

Share

ЕУ ќе забрани плаќање со готовина над 10.000 евра

Европската комисија има намера да воведе горна граница за плаќање со готовина. Во борбата против перењето пари, Комисијата размислува за забрана на плаќања во готовина за износ над 10.000 евра, …

пред 14 часа

Share

Олимписките игри да бидат откажани, бараат повеќето Јапонци

Речиси 60 проценти од жителите на Јапонија сакаат да бидат откажани Олимписките игри во Токио поради пандемијата со Ковид-19, пишуваат медиумите во таа земја. Јапонија ја продолжи вонредната состојба во …

пред 14 часа

Share

На италијанскиот остров Лампедуза пристигнаа 2.100 мигранти

Уште неколку стотици мигранти пристигнаа на малиот италијански остров Лампедуза, оддалечен 200 километри од Сицилија, па бројот на пристигнувања надмина 2.100 за 24 часа, пренесува АП. Италијанското државно радио објави …

пред 14 часа

Share

Се појави лекарот од Сибир кој го лекуваше Навални

Лекарот од Сибир, Александар Мураховски, кој минатата година го лекуваше рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, се појави денеска откако беше пријавен за исчезнат за време на лов, пренесоа руските медиуми, …

пред 14 часа

Share

Италијанка по грешка прими шест дози од вакцината на Фајзер

Една 23-годишна Италијанка била под надзор во болница во Тоскана откако по грешка примила шест дози вакцина на Фајзер/БиоНТек, објави денеска агенцијата АГИ. Девојката била во добра состојба откако примила …

пред 14 часа

Share

Пронајден лекарот што го лекуваше Навални

По тридневна потрага, денес се појави лекарот од Сибир, Александар Мураховски, кој минатата година го лекуваше рускиот опозициски лидер Алексеј Навални. Тој исчезна по ловот, а во потрагата по него …

пред 14 часа

Share

Австриски министер: Борба меѓу два модели на живот на Западен Балкан

Австрискиот министер за надворешни работи Александар Шаленберг вели дека односите на ЕУ со Западен Балкан не смеат да бидат сведени само на процесите на пристапните преговори, туку дека на регионот …

пред 15 часа

Share

САД би можеле повлечените војници од Авганистан да ги распоредат во Узбекистан и Таџикистан

САД размислуваат за распоредување на своите војници повлечени од Авганистан во земјите од Централна Азија, особено Узбекистан и Таџикистан, објави Волстрит журнал, повикувајќи се на сопствени извори. Според нив, по …

пред 15 часа

Share

Бајден се приклучува на онлајн состанокот на НАТО во Романија

Американскиот претседател Џо Бајден ќе се приклучи на денешната онлајн средба на претседателите на источното крило на НАТО, а домаќин е главниот град на Романија, Букурешт. Повеќето ја споделуваат загриженоста …

пред 15 часа

Share

Норвешка ќе престане да ги користи вакцините на „Астразенека“ и „Џонсон и Џонсон“ поради несакани ефекти

Норвешка треба да ги исклучи вакцините против Ковид-19 од производителите „Астразенека“ и „Џонсон и Џонсон“ од својата програма за вакцинирање поради ризик од штетни несакани ефекти, објави владина комисија. Оние …

пред 16 часа

Share

Вакцините на Астра Зенека и Џонсон и Џонсон не се препорачуваат во Норвешка

Вакцините против Ковид-19 на британско-шведската компанија Астра Зенека и Џансен на американската компанија Џонсон и Џонсон не треба да се користат во норвешката програма за вакцинирање. Таква препорака денеска даде …

пред 16 часа

Share

Франција ја поздрави одлуката на ЕУ да не нарачува нови дози вакцина од „Астразенека“

Францускиот претседател, Емануел Макрон, ја поздрави одлуката на Европската Унија да не ја обновува нарачката за вакцини од „Астра зенека“. Макрон рече дека целта на политиката на ЕУ е да …

пред 16 часа

Share

Запленета пратка на водка Атомик, произведена во Чернобил за Велика Британија

Првите пратки на „занаетчиска вотка“, произведени од јаболка одгледувани во близина на нуклеарната централа во Чернобил, биле одземени од украинските власти и доставени до обвинителството во Киев, објави Би Би …

пред 16 часа

Share

Пет сомнeвања за згрутчување на крвта по вакцинирањето со „астразенека“ во Северна Ирска

Во Северна Ирска се пријавени пет сомнителни случаи на згрутчување на крвта поврзани со вакцината на „Астразенека“. До 28 април оваа вакцина ја примиле 550.000 луѓе во Северна Ирска. Бројот …

пред 17 часа

Share

WCOStream ben 10 alien force wcostream: Watch Black Clover Episode 39

AnimeHeaven dr stone anime heaven: Horimiya (https://animeheaven.pro/m/NpLM) Episode 13

Scroll to Top