ТЕХНОЛОГИЈА

Instagram не успеа да го копира успехот на TikTok

Инстаграм добива нова функција – некои веќе ја користат

Мета секојдневно ги надградува своите апликации со нови функции и карактеристики. Една од нив наскоро доаѓа на Инстаграм. Добивај вести на вибер Инстаграм развива нова функција наречена „Најнови споделувања“ (Latest …

пред 13 часа

Share
Каде исчезна јајцето?

Каде исчезна јајцето?

Објавата со јајце од 2019 година, која до неодамна беше објава со најмногу лајкови на Инстаграм, беше избришана од профилот на Инстаграм, именувана како world_record_egg. Добивај вести на вибер За …

пред 14 часа

Share
Бил Гејтс: AI носи револуција како интернетот или мобилните телефони

Бил Гејтс: AI носи револуција како интернетот или мобилните телефони

Ко-основачот на Microsoft, Бил Гејтс, вели дека развојот на вештачката интелигенција (AI) е најважниот технолошки напредок во последните децении. Добивај вести на вибер На својот блог, тој ја нарече вештачката …

пред 14 часа

Share
Франција го забрани TikTok и други апликации на мобилните телефони на јавните службеници

Франција го забрани TikTok и други апликации на мобилните телефони на јавните службеници

Франција воведува забрана за користење на социјалната мрежа TikTok и други популарни апликации на мобилните телефони на јавните службеници поради несоодветна безбедност и заштита на податоците, објавија во петокот властите …

пред 2 дена

Share
WhatsApp добива големи подобрувања кои ќе ја израдуваат оваа група корисници

WhatsApp добива големи подобрувања кои ќе ја израдуваат оваа група корисници

Официјалниот блог на WhatsApp беа објавени информации за новите функции кои наскоро доаѓаат до корисниците на оваа услуга. Добивај вести на вибер Најважните новитети се однесуваат на корисниците кои често …

пред 2 дена

Share
Фејсбук и Инстаграм повеќе не поддржуваат NFT

Фејсбук и Инстаграм повеќе не поддржуваат NFT

По речиси една година откако Марк Цукерберг ги објави своите планови да се пробие во светот на дигиталните токени, без големо изненадување оваа приказна е при крај. Добивај вести на …

пред 2 дена

Share
Директорот на TikTok ја бранеше апликацијата од обвинувањата пред американскиот Конгрес

Директорот на TikTok ја бранеше апликацијата од обвинувањата пред американскиот Конгрес

Извршниот директор на TikTok денеска одговараше на тешки прашања на американските конгресмени кои бараат да се забрани кинеската социјална мрежа бидејќи ја сметаат за закана за националната безбедност на САД. …

пред 3 дена

Share
Windows 11 доби големо ажурирање, што има ново

Windows 11 доби големо ажурирање, што има ново

Пристигна големо ажурирање на Windows 11, кое Microsoft го нарекува надградба „Moment“. Добивај вести на вибер Moment 2, како што се нарекува ажурирањето, е достапно како дел од Windows Update, …

пред 4 дена

Share
Ова се лозинките кои прво ги пробиваат хакерите: Доколку ги користите, веднаш сменете ги

Ова се лозинките кои прво ги пробиваат хакерите: Доколку ги користите, веднаш сменете ги

Еве уште еден доказ дека користењето слаби лозинки е лоша идеја: тоа е првото нешто што хакерите го пробиваат кога се обидуваат да преземат уред. Добивај вести на вибер Една …

пред 4 дена

Share
Комерсант: „Готово е со iPhone-ите: фрлете ги или дајте им ги на децата“

Комерсант: „Готово е со iPhone-ите: фрлете ги или дајте им ги на децата“

Претседателската администрација на Русија им порача на официјалните лица да престанат да ги користат телефоните на Apple поради загриженоста дека уредите би можеле да бидат ранливи на западните разузнавачки агенции, …

пред 4 дена

Share
Новиот компјутер е полн со непотребен софтвер? Како можете да го отстраните

Новиот компјутер е полн со непотребен софтвер? Како можете да го отстраните

Bloatware е колективно име за софтвер кој доаѓа претходно инсталиран на купени компјутери и кој, меѓу другото, најмногу зафаќа вреден простор на дискот. Ќе ви покажеме како да го деинсталирате. …

пред 4 дена

Share
Google го отвори својот AI chatbot

Google го отвори својот AI chatbot

Google отвори јавен пристап до својот chatbot Bard за да добие повратни информации од новите корисници кои можат да му помогнат во трката со Microsoft за развој на технологија за …

пред 5 дена

Share
iPhone 15 Pro Max соборува рекорди со нова функција

iPhone 15 Pro Max соборува рекорди со нова функција

Имаме нови информации кога станува збор за претстојната серија на телефони iPhone 15, а се однесува на дизајнот. Добивај вести на вибер Овој пат, деталите за премиум моделот iPhone 15 …

пред 5 дена

Share
Синами го претстави PPM Core  – платформа за колаборативно управување со проекти и проектни портфолија

Синами го претстави PPM Core – платформа за колаборативно управување со проекти и проектни портфолија

Компанијата Синами го лансираше својот нов производ PPM Core, модерна cloud софтверска платформа за колаборативно управување со проекти и проектни портфолија. Добивај вести на вибер Новиот производ на Синами ги …

пред 5 дена

Share
Samsung подготвува надградба за серијата Galaxy S23 – што ќе се подобри

Samsung подготвува надградба за серијата Galaxy S23 – што ќе се подобри

На почетокот на минатиот месец Samsung ја претстави серијата Galaxy S23, додека на крајот на истиот месец ја доби првата надградба. Според последните информации, Samsung подготвува ново ажурирање за моделите …

пред 6 дена

Share
Никогаш не поврзувајте се на Wi-Fi на овие места

Никогаш не поврзувајте се на Wi-Fi на овие места

Веројатно барем еднаш сте се поврзале на Интернет во трговски центар или хотел, од деловни или приватни причини, без да размислувате дали тоа ги загрозува вашите приватни податоци. Добивај вести …

пред 6 дена

Share
Популарниот AI chatbot ChatGPT падна, проблемот се истражува

Популарниот AI chatbot ChatGPT падна, проблемот се истражува

Корисниците ширум светот пријавија падови на исклучително популарниот ChatGPT chatbot на OpenAi. Причината за падот во моментов е под истрага. Добивај вести на вибер Моментално најпопуларниот чат-бот со вештачка интелигенција, …

пред 6 дена

Share
Ова се најголемите заблуди за батеријата и полнењето на мобилниот телефон

Ова се најголемите заблуди за батеријата и полнењето на мобилниот телефон

Дали полнењето на телефонот цела ноќ го скратува животниот век на батеријата? Еве ги одговорите на многу заблуди за батеријата на вашиот мобилен телефон. Добивај вести на вибер Полнењето цела …

пред 1 недела

Share
Во Хрватска уапсен администратор на сајт кој продавал опасен тројанец

Во Хрватска уапсен администратор на сајт кој продавал опасен тројанец

По тригодишна истрага, беше запленета веб-страницата на која тројанецот се рекламираше и продаваше повеќе од една деценија. Добивај вести на вибер Меѓународна операција во која учествуваа Одделот за криминалистичка полиција …

пред 1 недела

Share
Најпознатите македонски модели блеснаа во комбинации од Fashion Group

Најпознатите македонски модели блеснаа во комбинации од Fashion Group

Дека најпознатите македонски модели изгледаат подеднакво добро како и пред неколку години кога последен пат се појавија на модните писти, докажаа во хотелот Лимак каде блеснаа во шик комбинации од …

пред 1 недела

Share
Развиена вештачка интелигенција која го открива ракот на дојката години пред да се развие

Развиена вештачка интелигенција која го открива ракот на дојката години пред да се развие

Технолошкиот институт во Масачусетс (МИТ) разви вештачка интелигенција (АИ) која може да го препознае потенцијалниот развој на рак на дојка неколку години пред да биде откриен со мамограф. Добивај вести …

пред 1 недела

Share
Ова е апликацијата што повеќето корисници сакаат да ја избришат од својот телефон

Ова е апликацијата што повеќето корисници сакаат да ја избришат од својот телефон

Спроведеното истражување покажа кои апликации корисниците во САД најмногу сакаат да ги избришат од своите паметни телефони. Добивај вести на вибер Денешните паметни телефони се преполни со различни апликации и …

пред 2 недели

Share
По девет години, Мета е подготвена повторно да ги обедини Messenger и мобилната апликација Facebook

По девет години, Мета е подготвена повторно да ги обедини Messenger и мобилната апликација Facebook

По отсуство од речиси девет години, Мета е подготвена повторно да ги обедини Messenger и мобилната апликација Facebook. Добивај вести на вибер „Ја тестираме можноста луѓето да пристапат до инбоксот …

пред 2 недели

Share
WhatsApp ви овозможува да ја скриете фотографијата на профилот, статусот „last seen“ и делот About од одредени корисници

WhatsApp добива нова корисна опција

WhatsApp наскоро ќе им овозможи на корисниците да ги исклучуваат повиците од непознати броеви. Добивај вести на вибер Популарната апликација WhatsApp минатата година воведе функција наречена „Communities“ за да им …

пред 2 недели

Share
Мета мора да оди на суд – за кражба

Мета мора да оди на суд – за кражба

Мета претходно се обиде да ја отфрли тужбата, тврдејќи дека Neural Magic не ги штити своите алгоритми, но судот не се согласи. Добивај вести на вибер Мета ќе се најде …

пред 2 недели

Share
WhatsApp се обврза да биде потранспарентна во однос на нејзината политика за приватност

WhatsApp се обврза да биде потранспарентна во однос на нејзината политика за приватност

Европската комисија неодамна објави дека апликацијата WhatsApp се обврза да биде потранспарентна во однос на нејзината политика за приватност и промените во условите за користење. Добивај вести на вибер За …

пред 2 недели

Share
Scroll to Top