ТЕХНОЛОГИЈА

Се појавија можните цени за Realme Pad во Европа

Се појавија можните цени за Realme Pad во Европа

Првиот таблет на компанијата Realme, наречен Realme Pad, беше објавен во септември и веќе е достапен на некои пазари, а наскоро ќе пристигне и во Европа. Додека ја чекаме официјалната …

пред 18 минути

Share
Google ќе ја преполови цената на надоместоците за Play Store

Google ќе ја преполови цената на надоместоците за Play Store

Компаниите како Apple и Google им наплаќаат на програмерите надомест за продажбата на апликации, купувањата во апликациите и претплата креирана преку нивните продавници на апликации. Подолго време програмерите немаа избор, …

пред 8 часа

Share
Galaxy Tab S8 Ultra може да има засек во екранот

Galaxy Tab S8 Ultra може да има засек во екранот

Вчера имавме прилика да видиме рендери од стандардниот Galaxy Tab S8 таблет, а сега тука се фотографиите на премиум Galaxy Tab S8 Ultra моделот на Samsung. Таблетот во својот 14,6-инчрн екран би …

пред 8 часа

Share
Redmi Note 11 Pro 5G ќе има AMOLED дисплеј со 120Hz освежување

Redmi Note 11 Pro 5G ќе има AMOLED дисплеј со 120Hz освежување

Xiaomi потврди дека Redmi Note 11 серијата телефони ќе биде претставена на 28. октомври. Врз основа на извештаите, се очекуваат најмалку три модели, вклучувајќи ги стандардните Redmi Note 11, Note …

пред 9 часа

Share
Русија забрани продажба на паметни телефони на Samsung

Русија забрани продажба на паметни телефони на Samsung

Русија му забрани на Samsung Electronics да увезува и продава 61 модел на паметни телефони во Русија поради тужба за непочитување на интелектуалната сопственост поврзана со системот Samsung Pay. Швајцарската …

пред 9 часа

Share
Експерт за инфективни болести открива пет начини како да не се заразите со делта сојот на Ковид-19

Експерт за инфективни болести открива пет начини како да не се заразите со делта сојот на Ковид-19

Д-р Ендру Добсон, специјалист за инфективни болести и професор по еволутивна биологија на Универзитетот Пристон, во интервју за Yahoo наброил пет работи со кои може да избегнеме да се заразиме …

пред 9 часа

Share
Саудиска Арабија гради огромен екстремен парк на нафтени платформи (ВИДЕО)

Саудиска Арабија гради огромен екстремен парк на нафтени платформи (ВИДЕО)

Саудиска Арабија се обидува да ја намали зависноста од нафтата, но тоа не е пречка да ја искористи својата препознатлива индустрија – и за создавање сосем нови туристички атракции… Оваа …

пред 1 ден

Share
Наскоро пристигнува и Squid Game видеоигра

Наскоро пристигнува и Squid Game видеоигра

Корејската хит серија Squid Game доби огромна гледаност на Netflix и практично е единствената серија за која овие денови се зборува на интернет. Сега се размислува и да се направи …

пред 1 ден

Share
Oppo следниот месец ќе го претстави првиот смартфон со флексибилен екран

Oppo следниот месец ќе го претстави првиот смартфон со флексибилен екран

Веќе подолго време кружат информации дека Oppo го подготвува својот прв флексибилен телефон, а се сугерираше дека ќе биде претставен во некој момент оваа година. Новите гласини од Кина сугерираат …

пред 1 ден

Share
Samsung Galaxy Tab S8 се појави на рендери

Samsung Galaxy Tab S8 се појави на рендери

Samsung во рамките на Galaxy Tab S7 серијата претстави вкупно три Android таблет уреди, а врз основа на гласините, во 2022 година се очекуваат и три наследника на овие уреди. …

пред 1 ден

Share
Сон на секој возач – вечен зелен бран, помала потрошувачка, брз сообраќаен проток… Но како до сето тоа?!

Сон на секој возач – вечен зелен бран, помала потрошувачка, брз сообраќаен проток… Но како до сето тоа?!

Возачите чии автомобили се поврзани со семафорите можат да добијат препорака за тоа колку брзо возат, со цел при приоѓањето кон семафорот да свети зелено. Тоа е само една од …

пред 1 ден

Share
САД издале лиценци за извоз во вредност од 100 милијарди долари на добавувач на Huawei

САД издале лиценци за извоз во вредност од 100 милијарди долари на добавувач на Huawei

Кинескиот телекомуникациски гигант Huawei и најголемиот кинески производител на чипови SMIC увезле американска технологија во вредност од 100 милијарди долари од ноември 2020 година до април 2021 година, и покрај …

пред 1 ден

Share
Како треба да изгледа исхраната по прележан Ковид-19?

Како треба да изгледа исхраната по прележан Ковид-19?

Коронавирусот предизвикува системска болест и во зависност од тоа кој органски систем е зафатен, неопходна е одредена нутритивна поддршка, како во лекувањето така и во закрепнувањето. Најзагрозен е респираторниот систем …

пред 1 ден

Share
Ветувачки резултати на вакцината против Ковид-19 која се прима преку уста

Ветувачки резултати на вакцината против Ковид-19 која се прима преку уста

Испитувањата за експериментална орална вакцина како засилувачка доза против коронавирус кај мајмуни, што може да се дава на луѓе кои веќе имаат антитела од претходна вакцинаија или закрепнуваат од болеста, …

пред 2 дена

Share
Huawei сега има 150 милиони HarmonyOS уреди, ќе го испорача v3.0 Developer Preview

Huawei сега има 150 милиони HarmonyOS уреди, ќе го испорача v3.0 Developer Preview

Huawei во текот на својата конференција за програмери објави дека повеќе од 150 милиони уреди сега го користат оперативниот систем HarmonyOS на компанијата. Ова ја прави платформата најбрзо растечки оперативен …

пред 2 дена

Share
Tesla постигна рекордна продажба

Tesla постигна рекордна продажба

Производителот на електрични автомобили Tesla се справи со проблемите со синџирот на снабдување и глобалниот недостиг на чипови за да забележи рекордна квартална продажба и профит, објави BBC. Приходите се …

пред 2 дена

Share
Елон Маск наскоро ќе стане првиот трилионер

Елон Маск наскоро ќе стане првиот трилионер

Елон Маск, извршен директор на Tesla, може да стане првиот билионер на светот благодарение на неговата компанија SpaceX, смета аналитичар на компанијата Морган Стенли. Маск веќе е најбогатиот човек во …

пред 2 дена

Share
Наскоро ќе биде објавен и Redmi Watch 2

Наскоро ќе биде објавен и Redmi Watch 2

Redmi потврди дека Note 11 серијата телефони на компанијата ќе биде објавена на 28 октомври. Сега профилот на Weibo страницата објави и тизер за Redmi Watch 2 (наследникот на минатогодишниот …

пред 2 дена

Share
Најголемиот скелет од трицератопс продаден за 6,6 милиони евра

Најголемиот скелет од трицератопс продаден за 6,6 милиони евра

Најголемиот познат скелет од трицератопс беше продаден на аукција за вртоглава сума. Аукцијата се одржа во четвртокот, во организација на аукциската куќа Drouot во Париз, каде што беше изложен скелетот …

пред 2 дена

Share

Македонски импакт стартапи презентираа решенија во рамки на глобалната програма за претприемништво Accelerate2030

Шест Македонски импакт стартап компании ги презентираа нивните решенија на настанот Accelerate2030 демо ден, кој се одржа во Скопје на 20 октомври. Шесте стартапи беа меѓу седумте кои успешно ја …

пред 2 дена

Share
Роботот уметник Аи-Да ја помина египетската царина

Роботот уметник Аи-Да ја помина египетската царина

Роботот од британско производство, кој користи камери и роботска рака за создавање апстрактна уметност, е ослободен откако египетските власти го задржаа на царина. Аи-Да, именувана по математичарката Ада Лавлејс, беше …

пред 2 дена

Share
Извештај на Европската комисија: Законот за електронски комуникации треба дополнително да се усогласи со правото на ЕУ

Извештај на Европската комисија: Законот за електронски комуникации треба дополнително да се усогласи со правото на ЕУ

Извештајот на Европската комисија е критичен во однос на измените на Законот за електронски комуникации, кои беа усвоени во април годинава. Европската комисија го усвои Пакетот за проширување за 2021 …

пред 2 дена

Share
Нова студија: Викинзите стапнале на американско тло долги години пред Колумбо (ВИДЕО)

Нова студија: Викинзите стапнале на американско тло долги години пред Колумбо (ВИДЕО)

Викинзите изградиле населба на северноамериканското тло пред 1.000 години, неколку века пред да пристигне италијанскиот морепловец и истражувач Кристофер Колумбо во овој дел од светот, покажа ново истражување. Нова техника …

пред 2 дена

Share
VW OnePod Concept: Роботакси на иднината

VW OnePod Concept: Роботакси на иднината

Германскиот автомобилски концерн се приклучи на се поголемата група производители кои урбаната мобилност во иднина ја гледаат преку автономни повеќенаменски капсули на електричен погон Автономните електрични возила кои ќе патуваат …

пред 2 дена

Share
Светски градови кои први ќе се најдат под вода ако се стопат ледниците

Светски градови кои први ќе се најдат под вода ако се стопат ледниците

Истражувањето покажало дека од топењето на големите ледени површини на западниот дел на Гренланд во Европа треба да стравуваат Лондон, Дубровник, Тромсо, Осло, Атина. Глобалното затоплување и топењето на ледниците …

пред 3 дена

Share

Huawei ги претстави новите уреди во Виена

На настанот во Виена беа претставени долгоочекуваниот паметен телефон HUAWEI nova 9, новиот паметен часовник Huawei Watch GT 3 и лимитираното издание на Huawei FreeBuds Lipstick На голем настан во Виена …

пред 3 дена

Share
Huawei nova 9 пристигнува на македонскиот пазар со кампања за претходна нарачка во комплет со Huawei FreeBuds 4

Huawei nova 9 пристигнува на македонскиот пазар со кампања за претходна нарачка во комплет со Huawei FreeBuds 4

Huawei nova 9 пристигнува на македонскиот пазар со кампања за претходна нарачка во комплет со Huawei FreeBuds 4 Веднаш по официјалната премиера на новиот смартфон Huawei nova 9 во Виена …

пред 3 дена

Share
Претставени се два Redmi Smart TV X 2022 модели

Претставени се два Redmi Smart TV X 2022 модели

Redmi претстави два Smart TV X 2022 модела, а во прашање се телевизори од 55 и 65 инчи. Двата телевизори имаат 120Hz модели и функции насочени кон гледање спортски и гејминг …

пред 3 дена

Share
Acer ја шири својата понуда со нови Chromebook уреди и лаптопи за 3D креатори

Acer ја шири својата понуда со нови Chromebook уреди и лаптопи за 3D креатори

Acer неодамна ја одржа својата GPC конференција, за време на која компанијата претстави голем број нови производи. Претходно пишувавме за гејмерскиот десктоп компјутер Acer Predator Orion 7000 и гејминг мониторите …

пред 3 дена

Share
5G ќе го забрза процесот на дигитална трансформација. Колку сме подготвени за новите технологии?

5G ќе го забрза процесот на дигитална трансформација. Колку сме подготвени за новите технологии?

Дигиталната трансформација е процес на целосна промена во сите сфери и процеси во општеството преку дигитални технологии. Оваа трансформација се одвива секојдневно и ќе продолжи незапирливо да оди напред. Во …

пред 3 дена

Share

Метеор со зелен отсјај над Хрватска (ВИДЕО)

Интересен астрономски настан се случи вчеравечер на небото над Хрватска, каде според Танјуг, паднал метеор којшто можел да се забележи од речиси сите делови на оваа земја. Бројни набљудувачи објавија …

пред 3 дена

Share
СЗО: Пандемијата на Ковид-19 ќе трае и во текот на 2022 година

СЗО: Пандемијата на Ковид-19 ќе трае и во текот на 2022 година

Пандемијата на Ковид-19 ќе трае една година подолго отколку што е потребно, затоа што посиромашните земји не ги добиваат вакцините што им се потребни, објави денеска Светската здравствена организација (СЗО). …

пред 3 дена

Share
PayPal во преговори за купување на Pintrest

PayPal во преговори за купување на Pintrest

PayPal Holdings понуди да ја купи апликацијата Pinterest за 45 милијарди долари, велат информирани извори. Комбинацијата може да биде предвесник за повеќе спојувања помеѓу финтех компаниите и социјалните мрежи во …

пред 3 дена

Share
Најскапиот руски автомобил е распродаден за само неколку дена (ВИДЕО)

Најскапиот руски автомобил е распродаден за само неколку дена (ВИДЕО)

Целото годишно производство на најскапиот руски автомобил во историјата е распродаден за само неколку дена. Се разбира, зборуваме за моделот на Сенатот односно релативно новата марка Aurus, чие производство за …

пред 3 дена

Share

Shouxi Yu Ling Shi (https://animekisa.in/m/1YpD) Episode 40

AnimeFreak Watch anime online, English anime online HD

AnimeHeaven: Space Ace anime episode 1 online free at https://animeheaven.pro one piece anime heaven

Ms. vampire who lives in my neighborhood. (https://animeflv.uk/m/Zwg5) Episode 12

Beautifulnow: https://beautifulnow.is/users/animefreakws

Free-ebooks: https://www.free-ebooks.net/profile/1314594/gogoanimelol

Scroll to Top