ВМРО-ДПМНЕ: Во време на криза ТИРЗ троши 23,6 милиони на сомнителен и непотребен тендер

пред 1 година

Во услови на криза не престануваат непродуктивните трошења на власта на СДСМ и ДУИ. Последен во низата случаи е скандалозното трошење на ТИРЗ во вредност од 23.6 милиони денариза јавна набавка насловена: “Мониторинг на договорите на државна помош”,се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Од партијата додаваат дека било која државна помош што ја дава државата или институциите е контролирана согласно постојните законски решенија и институции и нема потреба од дополнително ангажирање на субјекти за оваа работа. Очигледно власта сака на овој начин да испумпува пари во време кога народот едвај врзува крај со крај.

Еве ја причината зошто стопанството тоне а граѓаните осиромашуваат. Парите од буџетот безмислосно се трошат преку вакви сомнителни тендери.

Наместо парите да завршат за помош на граѓаните кои се соочуваат со двоцифрена инфлација, наместо да се даде поголема помош на компаниите кои ги остават на цедило, наместо повеќе пари за земјоделците, просветарите, работниците, парите власта ги расфрла на сомнителни и крајно непотребни тендери.

Премногу е! Време е за промени. Народот на протест на 18-ти јуни ќе каже гласно дека е за предвремени избори и промена на оваа недомаќинска, неодговорна и криминогена власт на СДСМ и ДУИ, се вели во соопштението.

Share
Scroll to Top