За прв пат по 20 години, доларот и еврото се изедначија

пред 1 година

Курсот меѓу еврото и американскиот долар во вторникот беше ист за прв пат по 20 години. Од вторник наутро едно евро е точно еден долар, што значи дека вредноста на еврото е пониска за повеќе од 12 отсто во однос на вредноста на почетокот на годината.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Тоа значи дека еврото е најслабо во однос на доларот од зимата 2002 година, пред дваесет години.

Иако вестите се позитивни за Американците кои работат и патуваат во Европа, тоа е загрижувачки знак за здравјето на глобалната економија.

Еврото е значително ослабено од европската енергетска криза поради војната во Украина. Русија обезбедуваше речиси 40 отсто од европскиот гас пред војната со Украина, а блокот сега се обидува да ја намали зависноста од руските енергетски извори.

Паритет меѓу еврото и доларот доаѓа во време кога Русија го затвори клучниот гасовод – Северен тек 1 – кој носи гас до Германија. Гасоводот е затворен поради годишно одржување.

Во меѓувреме, доларот зајакна бидејќи инвеститорите бегаат кон валутата како безбедно засолниште, додека Федералните резерви се обидуваат да ги зголемат каматните стапки со најбрзо темпо од 1994 година за да ја зауздаат ​​жешката инфлација.

И додека во САД се создаваат стравови од рецесија, експертите веруваат дека шансите за економски пад во Европа се многу поголеми, пренесуваат светските агенции.

Share
Scroll to Top