„Самсунг“ во Тексас ќе гради фабрика за чипови од 17 милијарди долари

пред 2 месеци

Компанијата „Самсунг“ планира во текот на наредните три години да изгради фабрика за полупроводници вредна 17 милијарди долари во близина на Остин, Тексас, како дел од напорите да го зголеми производствениот капацитет и да го ублажи глобалниот недостиг на чипови.

Јужнокорејскиот технолошки гигант во вторникот најави изградба на фабрика со вкупна површина од пет милиони квадратни метри, со цел да го зголеми производството на најсовремените логички полупроводници, кои се користат во телефони и компјутери, пренесува Си-ен-би-си.

Компанијата очекува градежните работи да започнат во првата половина на 2022 година и се надева дека фабриката ќе биде оперативна до втората половина на 2024 година.

Вкупната проектирана инвестиција од 17 милијарди долари ќе биде најголемата што „Самсунг“ досега ја има направено во САД. Оваа сума вклучува згради, машини и опрема.

„Самсунг“ започнал со работа во САД во 1978 година, а во земјата вработува повеќе од 20.000 луѓе. Со најновата инвестиција, вкупните инвестиции на „Самсунг“ во САД ќе надминат 47 милијарди долари, соопштија од компанијата.

Share

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

anime website ANIMEFLIX Boruto: Naruto Next Generations

anime online Demon Slayer: Entertainment District Arc

anime flix Komi Can’t Communicate

ANIMEFLIX My Hero Academia Season 5 (Dub) Episode 23

ANIMEFLIX That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 (Dub)

Scroll to Top