(Видео) Ковачевски: Францускиот предлог е неприфатлив

пред 6 дена

Премиер Димитар Ковачевски изјави дека францускиот предлог е неприфатлив за него и за неговата држава.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

„ Северна Македонија е кандидат 17 години. Еве сме тука денес, а преговоротие не се започнати. Ова е сериозен проблем и сериозен удар врз ЕУ. Ние и Албанија и регионот не смееме да тапкаме во место поради една земја членка кпоја не успеава да се координира и да обезбеди деблокирање на нсшиот европски пат.
Билатералните прашања не смеат да станат мултилатералрен проблем. Како земја која е посветена на заеднишко решавање, влеговме во преговори со Бугарија да најдеме решение со европски вредности. Месеци наназад го посветувавме времето кон иднината. Бугарија реши да се врати во минатото и повторно да постави блокада која никому не оди во прилог. Време е ЕУ да ги исполни своите ветувања. Што се однесува до францускиот предлог, овој предлог е неприфатлив за Македонија.

– Предлог кој би бил прифатлив за Македонија мора да содржи: чиста формулација за макеоднскиот јазик во преговарачката рамка и јасна заштита на македонскиот идентитет. Историските прашања не мижат да бидат дел од преговарачката рамка“ порача Ковачевски.

Share

Go 88 | Cổng Game Đổi Thưởng Go88 Online Hàng Đầu kích hoạt số điện thoại go88 Game Go88 mới nhất 2022 dành cho iphone

tại sunwin cho android sunwin pro plus ios sunwin g88

Scroll to Top