Вчера се вакцинирале 11.430 граѓани, од кои 1.477 со првата доза

пред 3 месеци

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 255.808 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 1.477 граѓани, а вкупно се вакцинирале 11.431 граѓани.

Во државата вкупно се аплицирани 442.928 дози вакцини, а ревакцинирани се 187.120 граѓани.

Со последните бројки, 48 проценти од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина, 42 отсто од населението над 65 години е вакцинирано со барем една доза вакцина и 35 проценти од населението над 60 години е вакцинирано со барем една доза вакцина.

Вакцинацијата се спроведува согласно Националниот план за имунизација. Се вакцинираат возрасни лица, граѓани кои искажале интерес за вакцинација на веб страницата vakcinacija.mk а се вакцинираат и лица вработени во критична инфраструктура. Масовна вакцинација се одвива во неколку градови во државата и тоа во А1 СЦ Борис Трајковски во Скопје, во спортските сали во Кавадарци, Куманово, Тетово, Штип, Битола, Струмица, Охрид, Велес и Прилеп.

Министерството за здравство апелира до граѓаните масовно да се пријавуваат на vakcinacija.mk бидејќи тоа е најлесниот и најбрз пат да се вакцинираат.

Share

Watch anime online for free at Animepahe watch anime

AnimeKisa: Violence Jack: Slumking (Dub) anime episode Full online free at https://animekisa.in dubbed anime

Website https://aniwatch.pro: Watch Chronos Ruler aniwatch Episode 13 anime sites

Website https://animebee.to: Watch Gall Force: New Era (Dub) animebee Episode 2 anime streaming

Sketchfab: https://sketchfab.com/gogoanimelol

Artmight: https://artmight.com/user/profile/192056

Scroll to Top