Вчера се вакцинирани 9.631 граѓани

пред 2 недели

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 252.537 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 1.391 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 9.631 граѓани, соопшти Министерството за здравство.

Во државата вкупно се аплицирани 420.821 дози вакцини, а ревакцинирани се 168.284 граѓани.

Со последните бројки 48 % од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина, 42 % од населението над 65 години е вакцинирано со барем една доза вакцина и 35 % од населението над 60 години е вакцинирано со барем една доза вакцина.

Од МЗ велат дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 446.195 граѓани.

Share

AnimeDao Watch anime online, English anime online HD. Dai-Shogun: Great Revolution (https://animedao.nl/m/z29e) Episode 12

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Mitsudomoe: Oppai Ippai Mama Genki (https://aniwatch.pro/m/PNaJ) Episode Full

4Anime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Fairy Tail Movie 2: Dragon Cry (https://4anime.biz/m/Zgz7) Episode Full

KissAnime Blogger: https://www.blogger.com/profile/09364928539063079000

Scroll to Top