Државата ќе даде над 2,9 милиони евра за картичките за бесплатната патарина за српските туристи

пред 4 месеци

Државата ќе даде околу 2,9 милиони евра за изработка на картичките за бесплатната патарина за српските туристи.

Владата вети дека ќе ги ослободи српските државјани од патарина за време на летната сезона во знак на благодарност за вакцините кои Србија ѝ ги донира на Македонија.

„Министерството за финансии е задолжено да префрли средства во износ од 172.000.000 денари за набавка на 200.000 М- Смарт Кард на сметката на Владата, а ЈП за државни патишта да изврши сукцесивна испорака на предвидените количини на М- Смарт Кард. Се задолжува Јавното претпријатие за државни патишта, откако ќе заврши проектот, во случај на неискористени средства, истите да ги врати на сметката на Буџетот на Република Северна Македонија – Влада на Република Северна Македонија“, соопштија од Владата.

Министерството за внатрешни работи ќе биде задолжено за распределба на електронските картички на возилата со српски туристи кои ќе влегуваат во Македонија преку Граничниот премин Табановце.

Share

Website https://animepahe.cc: Watch Aladdin and the Wonderful Lamp (Dub) animepahe Episode Full watch anime online

AniWatch Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Watch Byulbyul Iyagi 2 Episode Full

AnimeFLV: This Boy is a Professional Wizard anime episode 4 online free at https://animeflv.uk watch anime dub

Osf: https://osf.io/qmc52/

Openstreetmap: https://www.openstreetmap.org/user/gogoanimebe

Scroll to Top