Заврши изградбата на ковид – центарот во Кичево

пред 6 дена

Министерството за здравство соопшти дека е завршена изведбата и поставувањето на модуларниот ковид – центар во Кичево.

Тој е со површина од 700 метри квадратни и има капацитет од најмалку 45 болнички легла.

„Ова двојно зголемување на постојниот болнички капацитет е од исклучителна важност граѓаните. Сега можното оптоварување со ковид пациенти нема воопшто да го наруши нормалното обезбедување на здравствени услуги“, изјави министерот Венко Филипче.

Исто така, додаде тој, започнува и изведбата на втората фаза на новата болничка зграда во Кичево.  Филипче најави дека за неколку месеци, за првпат, ќе биде инсталиран и апарат за компјутерска томографија.

Share

Attack on Titan (https://animeheaven.pro/m/Eo) Episode 25 at AnimeHeaven one piece anime heaven

JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub) (https://animeplanet.cc/m/MEEK) Episode 39 at AnimePlanet anime planet online

Scroll to Top