Здруженијата бараат легализација на канабисот за лична употреба

пред 7 месеци

Македонски здруженија бараат со измените на Законот за опојни дроги, кој е во собраниска процедура, да се декриминализира употребата и поседувањето на канабис на лична употреба.

„Јас одговорно ви тврдам дека повеќето од луѓето кои ги носат законите кај нас веќе користат канабис. Се случувало полицаец кој користи канабис ме апси за канабис, тоа мора да престане. Властодршците мора да знаат дека марихуана во Македонија се користи и тоа на ангро“, изјави Филип Достовски од Зелена алтернатива.

Драгана Дрндаревска од Коалиција Маргини вели дека декриминализацијата ќе биде начин да престане повредата на човековите права на луѓето кои употребуваат канабис.

„Се прави голема неправда, спротивно е на принципот на владеење на право една група на луѓе која има доволно средства да го произведува и извезува да прави профит, а друга да оди во затвор“, вели Дрндаревска.

Огнен Узуновски од „Операција Ослободување“ вели дека нивната цел е да се прекинат сите негативни полемики околу канабисот.

Share

AnimeDao anime online: Watch Umibe no Étranger Episode Full

AniWatch watch animes: Fire Force Season 2 (https://aniwatch.pro/m/NgWo) Episode 24

Scroll to Top