Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

пред 4 месеци

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат по однос на прашањето за случајот „Монструм“, изјави косовскиот премиер Албин Курти, одговарајќи на новинарско прашање кога и дали Косово ќе ги испорача осудените Африм Исмаиловиќ и Алил Демири.

Курти, на заедничката прес-конфернеција со премиерот Зоран Заев, рече дека неговата Влада од минатото наследила трагични случаи и тешки предмети.

„Но, има и други предмети, кои што според мое убедување не се разјаснети до крај и за кои уште ја немаме целосната вистина. Заедно со премиерот Заев разговаравме дека имаме потреба, не само за поддршка, туку и за меѓународна помош, како би имало правда за двете земји, но и за жртвите, како правдата би дошла до крај и се најде вистината“, изјави Курти.

Share

GogoAnime | Watch Anime Online - Gogo Anime Real. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

GoGoAnime The Rising of the Shield Hero (Dub)

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc Episode 4

GoGoAnime Boruto: Naruto Next Generations Episode 223

GoGoAnime Redo of Healer

gogoanime in Attack on Titan

Scroll to Top