МНТ со три претстави на летна тунеја во Албанија, Битола и Охрид

пред 1 месец
Македонскиот народен театар најви летна турнеја со две различни претстави и ќе се претстави на повеќе сцени. Гостувањата на кратката летна турнеја ќе се случат во периодот од 3 јули до 15 август.
„Патувањето ќе започне со гостувањето на претставата „Не се клади на Енглези“ на 3 јули, во рамките на 15-годишнината од Фестивалот „Македонско културно лето“ во Пустец, Р Албанија. Оваа копродукциска претстава веќе осум години опстојува на репертоарската програма на МНТ, а гостувањето е уште една убава можност да се претставиме и надвор. Потоа на 5 јули, со новата претстава „Народен непријател“ – добитник на четири големи наградни признанија на МТФ „Војдан Чернодрински“, следи гостувањето на Битолскиот летен фестивал – БИТ ФЕСТ, манифестација на која ќе учествуваат реномирани уметници, во програмата која опфаќа разновидни музичко сценски настани како: театар, филм, концерти на класична, џез, рок и традиционална музика“, рекоа од МНТ.
Последното гостување на МНТ ќе биде на 15 август, во рамките на 62. фестивал „Охридско лето“ со изведбата на претставата „Народен непријател“ во Центарот за култура „Григор Прличев“, со почеток во 21:00 часот.
2 Shares
Share

sunwin game sunwin game bài sunwin

sunwin tài xỉu sunwin web sunwin web

sunwin

sunwin web game sunwin tải sunwin apk

sunwin tài xỉu sunwin.apk mới nhất sunwin apk

Scroll to Top