На Блаце приведен турски државјанин за криумчарење мигранти

пред 3 години

Турски државјанин вчера бил фатен на граничниот премин „Долно Блаце“ како со камион превезува мигранти.

„ На 26.03.2021 во 10.35 часот на Граничен премин „Долно Блаце“ од полициски службеници биле приведени Т.В.Ѓ.(43), турски државјанин, кој управувал товарно возило, со турски национални ознаки, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“, како и М.А.А.Х.(24) и А.А.(39), двајцата од Сирија, бидејќи при извршениот преглед во возилото двајцата биле пронајдени во него при обид за илегално поминување на државната границa. Лицата се предадени на полициски службеници од Одделението за прекуграничен криминал и миграции за понатамошна постапка“ соопшти МВР.

Share
Scroll to Top