Нови 403 заболени и 10 починати од коронавирус во Македонија

пред 4 години

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-165, Куманово-30, Дебар-9, Штип-4, Прилеп-10, Тетово-14, Струга-11, Велес-25, Битола-10, Охрид-19, Кавадарци-22, Гостивар-11, Гевгелија-8, Струмица-13, Радовиш-3, Крушево-4, Кочани-14, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Берово-3, Виница-2, Делчево-2, Свети Николе-1, Кичево-4, Ресен-4, Неготино-11.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 339 оздравени пациенти од: Скопје-106, Куманово-22, Дебар-14, Штип-14, Прилеп-28, Тетово-10, Велес-13, Битола-15, Кавадарци-24, Гостивар-6, Гевгелија-8, Струмица-12, Крива Паланка-5, Радовиш-2, Кочани-12, Пробиштип-3, Демир Хисар-3, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-13, Валандово-1, Виница-6, Свети Николе-1, Кичево-4, Ресен-4, Неготино-11.

Починати се 10 лица, два пациенти од Скопје (54 и 90г.), еден од Куманово (73г.), два пациенти од Прилеп (59 и 56г.), еден од Охрид (72г.), пациент од ПЕ Гевгелија/Богданци (76г.), од Струмица (71г.), од ПЕ Делчево/ Македонска Каменица (74г.) и еден пациент од Кичево (76г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88389, бројката на оздравени пациенти е 69476, на починати е 2682, а бројот на активни случаи изнесува 16231. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 38330, активни 9985
• Куманово 4981, активни 477
• Дебар 704, активни 134
• Штип 3421, активни 194
• Прилеп 4440, активни 305
• Тетово 4939, активни 706
• Струга 2126, активни 196
• Велес 2933, активни 392
• Битола 3162, активни 366
• Охрид 2633, активни 443
• Кавадарци 2372, активни 463
• Гостивар 3515, активни 444
• Гевгелија 1242, активни 206 (81 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 214 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2456, активни 453
• Крива Паланка 697, активни 94
• Радовиш 668, активни 77
• Крушево 188, активни 35
• Кочани 1687, активни 155
• Пробиштип 472, активни 34
• Демир Хисар 240, активни 27
• Македонски Брод 236, активни 16
• Пехчево 173, активни 24
• Берово 557, активни 55
• Валандово 323, активни 31
• Виница 474, активни 58
• Делчево 710, активни 230 (188 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 206, активни 14
• Свети Николе 1061, активни 71
• Кичево 1645, активни 190
• Ресен 692, активни 125
• Неготино 1106, активни 231 (176 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2118 теста се преку: ИЈЗ-531, ЦЈЗ Скопје-48, Авицена-263, Биотек-195, МАНУ -97, Жан Митрев (Филип Втори)-120, Систина со PCR метода -171, лабораторија Лаор –103, Судска медицина-48, ЦЈЗ Битола-46, Инфективна клиника-0, ГАК-0, Синлаб-21, Ремедика-16, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -457, УК Пулмологија со алергологија –2, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 428.006 тестирања на Ковид -19.

Share
Scroll to Top