Нови 639 заболени и шестмина починати од ковид

пред 3 години

Во последните 24 часа се направени 5.390 тестирање, а регистрирани се 639 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 218, Тетово – 113, Гостивар – 99, Струмица – 37, Куманово – 34, Кичево – 32, Битола – 17, Струга – 16, Дебар – 9, Велес и Охрид – по 8, Прилеп ,Кавадарци и Берово – по 6, Штип ,Ресен и Македонски Брод – по 5, Валандово – 4, Кочани – 3, Радовиш и Делчево – по 2, Неготино,Крива Паланка , Виница и Демир Капија – по 1.

Регистрирани сe 22 оздравени пациенти од: Скопје – 8, Куманово – 5, Тетово – 4, Гостивар – 2, Струмица, Битола и Кочани – по 1.

Пријавени се 6 починати лица: по 2 починати лица од Скопје (75г и 76г) и Тетово (53 г и 77г), по едно починато лице од Гостивар (58г) и Битола (79г). Сите починати лица се починати во болнички услови.

Направени се 5.390 тестови преку: ИЈЗ-197, ЦЈЗ Скопје-69, ЦЈЗ Битола-102, ЦЈЗ Прилеп-36, ЦЈЗ Тетово–99, ЦЈЗ Куманово–88, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 4, ГОБ 8-ми Септември-9, Институт за микробиологија–1, Жан Митрев (Филип Втори)-149, Авицена-295, Биотек-248, Систина-102, лабораторија Лаор-584, Синлаб-89, Ремедика-10, Плодност–32, Генеа – 7, Никоб лаб-917, ВФВ Медикал-55, Ели Медика-36, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.261.

Досега во земјата се направени вкупно 1.039.272 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 159.908 бројката на оздравени пациенти е 150.635, на починати е 5.527, а бројот на активни случаи изнесува 3.746.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 70093, Активни 1257
Куманово 9148, Активни 222
Прилеп 8365, Активни 34
Тетово 8242, Активни 864
Битола 6412, Активни 90
Велес 5506, Активни 29
Гостивар 5683, Активни 467
Кавадарци 5195, Активни 37
Охрид 5096, Активни 75
Штип 4988, Активни 23
Струмица 4257, Активни 124
Струга 3066, Активни 83
Кочани 2826, Активни 29
Кичево 2803, Активни 193
Гевгелија 2199, Активни 2
Неготино 2185, Активни 1
Свети Николе 1536, Активни 9
Ресен 1247, Активни 13
Крива Паланка 1230, Активни 3
Радовиш 1185, Активни 21
Берово 1059, Активни 24
Делчево 979, Активни 5
Дебар 1035, Активни 81
Виница 899, Активни 13
Пробиштип 791, Активни 2
Валандово 685, Активни 15
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 399, Активни 3
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 377, Активни 18
Пехчево 279, Активни 8
Македонска Каменица 250, Активни 1
Дојран 132, Активни 0

Share
Scroll to Top