Обвинение против скопјани кои одгледувале марихуана во викендичка во Визбегово

пред 4 години

Скопското основно јавно обвинителство, поднесе обвинение против три лица за кривично дело – неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги.

Двајца од обвинетите, како соизвршители, неовластено произведувале и држеле марихуана. За таа цел, едниот обвинет ги ставил на располагање дворот и просториите од семејната викенд-куќа во Визбегово.

Заедно со другиот обвинет ги прилагодиле просториите за одгледување на растението канабис и засадиле стебла од истото. Вториот обвинет, при претрес на 24 септември, бил затекнат во дворот од куќата во момент кога ги кастрел цветовите од стеблата и ги мерел по тежина за натамошно пакување.

На локацијата биле пронајдени 15 растенија канабис со висина од 19 до 80 сантиметри, девет свежо искршени гранки со лисја и врвни делови, 20 искршени и делумно соголени гранки со лисја и вршунки канабис, како и дигитална вага.

Во домот на третиот обвинет, пак, на улица „Христо Смирненски“ биле пронајдени и одземени 99,72 грама марихуана, 33 семки од канабис како и 2,8 милилитри хашиш смола во два шприца.

Поради опасност од бегство и можност да го повторат делото, надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за продолжување на претходно определената мерка куќен притвор за тројцата обвинети.​

Share
Scroll to Top