Од ВМРО-ДПМНЕ реагираат – пратеникот Стојаноски не е на приватен пат во Египет

пред 2 години

Од ВМРО-ДПМНЕ реагираат на соопштението од СДСМ дека пратеникот на опозициската партија – Бојан Стојаноски е на приватен пат во Египет.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

„Лажните обвинувања на СДСМ дека пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Бојан Стојаноски е на приватен пат во Египет, се апсолутно неточни и паѓаат во вода. Видно од приложениот документ „Решение за службено патување“ јасно може да се утврди дека СДСМ безочно лаже. Прво, видно од документот, решението за ова службено патување е договорено на состанокот на Претседателството на Собранието на 23-ти МАЈ 2022 година, ДВА дена пред пристигнувањето на Предлог буџетот во Собранието. Второ, на ова службено патување како СОБРАНИСКА ДЕЛЕГАЦИЈА во Египет, видно од документот и фотографијата, учесници се и пратеници од владејачкото мнозинство“ реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Оттаму апелираа до СДСМ и нивната ПиАр екипа „во иднина повеќе да се концентрираат на своите редови и да се обидат да ја подобрат својата лоша организираност и проблеми во внатрепартиската комуникација“.

Инаку од владејачката партија денеска соопштија дека „Комисијата за финансирање и буџет не одржува седница на која треба да се расправа за ребалансот на буџетот за 2022 година. Причина за тоа е отсуството на претседалот на оваа комисија, пратеникот Бојан Стојановски од ВМРО-ДПМНЕ кој деновиве е во посета на Египет. Наместо интересите на граѓаните, наместо побрзо усвојување на ребалансот, Стојановски од ВМРО-ДПМНЕ одбра шетање во Египет“.

Share
Scroll to Top