Од полноќ се намалуваат цените на горивата

пред 3 години

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која oд полноќ ќе има намалување на цените на нафтените деривати во просек за 5,28 % во однос на претходната недела.

Согласно одлуката, цените на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалуваат за три и пол денари по литар, додека цена на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува за 3 денари по литар.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 3,016 денари по килограм и сега ќе изнесува 38,527 ден/кг.

Во продолжение, ова се новите цени кои ќе важат од вечерва по полноќ:

ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 71 (денар за литар)

ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 73 (денари за литар)

ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 63 (денари за литар)

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 62,50 (денари за литар)

Мазут М-1 НС – 38,527 (денари за килограм)

Во изминатиот седумдневен период референтните цени на светските берзи во просек бележат намалување: кај бензинот за 8,896%, кај дизелот за 8,559 %, кај екстра лесното масло за 8,364 % и кај мазутот намалување е за 8,599%.

Share
Scroll to Top