Охрид му ја врати на српското собрание оградата од вила „Билјана“

пред 2 недели

Oградата од вилата „Билјана“ во Охрид денеска му е вратена на српското собрание, по повеќе од шест децении.

На примопредавањето учествуваа охридскиот градоначалник, Константин Георгиевски, и претседателот на парламентот во Србија, Ивица Дачиќ.

Станува збор за зачуван дел од железната ограда што бил пред парламентот од 1936 до 1956 година. Завршил во вила „Билјана“, која во времето на Југославија била изградена како резиденцијален објект на Јосип Броз Тито.

Дачиќ се заблагодари за брзата реакција од Македонија и оцени дека во последно време се направени чекори што покажуваат дека нашите односи треба да бидат братски и пријателски.

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиевски, истакна дека станува збор за гест на пријателство и поврзување помеѓу двата народа и унапредување на соработката.

Градоначалникот најави и дека српските туристи ќе бидат ослободени од плаќање паркинг во Охрид.

Share

AnimeHeaven Watch english anime Online in HD for FREE. Andromeda Stories (https://animeheaven.pro/m/eKrd) Episode Full

Watch anime online for free at AnimeDao animedao god of highschool. Ranma ½ Super (https://animedao.nl/m/38Mv) Episode 3

WCOStream Watch anime online, English anime online HD. Watch Transcend the Gods: The Arrival of Deities Episode 26

KissAnime Producthunt: https://www.producthunt.com/@kissanimemx

Scroll to Top