Потврдени 46 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 12 пациенти

пред 4 месеци

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 378 тестирања, а регистрирани се 46 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-22, Куманово-2, Прилеп-1, Тетово-1, Струга-7, Охрид-3, Кавадарци-4, Гостивар-3, Македонски Брод-1, Ресен-1, Неготино-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 526 оздравени пациенти од: Скопје-295, Куманово-13, Штип-7, Прилеп-39, Тетово-12, Струга-3, Велес-4, Битола-9, Охрид-33, Кавадарци-41, Гостивар-9, Гевгелија-4, Струмица-16, Крива Паланка-3, Кочани-2, Пробиштип-2, Македонски Брод-2, Валандово-6, Кратово-1, Свети Николе-2, Кичево-4, Ресен-2 и Неготино-17.

Починати се 12 лица, пет пациенти од Скопје (53, 71, 72, 74 и 69г.), еден од Прилеп (72г.), еден од Тетово (53г.), еден од Кавадарци (52г.), два пациенти од Гостивар (70 и 65г.), еден пациент од Струмица (72г.) и еден пациент од Делчево (78г.).Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 83789, бројката на оздравени пациенти е 62469, на починати е 2522, а бројот на активни случаи изнесува 18798. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 36173, активни 11009
• Куманово 4756, активни 509
• Дебар 640, активни 125
• Штип 3311, активни 230
• Прилеп 4248, активни 529
• Тетово 4778, активни 830
• Струга 2052, активни 316
• Велес 2777, активни 474
• Битола 3048, активни 530
• Охрид 2455, активни 506
• Кавадарци 2148, активни 527
• Гостивар 3397, активни 536
• Гевгелија 1170, активни 282 (76 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 199 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2316, активни 597
• Крива Паланка 631, активни 122
• Радовиш 625, активни 111
• Крушево 167, активни 74
• Кочани 1605, активни 209
• Пробиштип 449, активни 39
• Демир Хисар 236, активни 37
• Македонски Брод 220, активни 26
• Пехчево 156, активни 32
• Берово 501, активни 48
• Валандово 314, активни 57
• Виница 447, активни 61
• Делчево 671, активни 206 (182 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 193, активни 16
• Свети Николе 1043, активни 89
• Кичево 1577, активни 217
• Ресен 652, активни 143
• Неготино 1033, активни 311 (161 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 378 теста се преку: ИЈЗ-106, ЦЈЗ Скопје-0, Авицена-0, Биотек-0, МАНУ -0, Жан Митрев (Филип Втори)-75, Систина со PCR метода -155, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -40, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 402.822 тестирања на Ковид -19.

Share

WCOStream wcostream spongebob: Watch Bleach (Dub) Episode 346 (https://wcostream.cc/m/4ek5/ep-346)

KissAnime death note kissanime: Attack on Titan Season 3 (Dub) Episode 12

Scroll to Top