Преку онлајн петиција се бара Гарванлиев да не ја претставува Македонија на Евросонг

пред 2 месеци

Откако македонскиот евровизиски претставник Васил Гарванлиев обелодени дека покрај македонскиот, поседува и бугарски пасош, дел од граѓаните распишаа онлајн петиција за негово повлекување на музичкиот натпревар. Досега во петицијата се собрани повеќе од 2.000 потписи.

„Поради серијата скандали, Васил Гарванлиев е национален срам“, пишува во онлајн петицијата.

Во првичната верзија на спотот за евровизиската песна на Гарванлиев, во еден кадар се појавуваше знаме кое наликуваше на бугарското, па откако публиката реагираше на скандалот, спотот беше сменет.

Гарванлиев во тематско интервју за Евровизија, рече дека освен македонско, има и бугарско државјанство, што кај дел од граѓаните предизвика негодувања.

Евровизиската песна „Here I Stand“ е во продукција на Борче Кузмановски и Давор Јордановски, а Гарванлиев е автор на музиката и текстот.

Share

KissAnime tokyo ghoul kissanime: Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub) Episode 26

AniWatch anime stream: My Hero Academia 3 (Dub) Episode 25

Scroll to Top