Регистрирани нови 18 случаи на Ковид-19 и едно починато лице

пред 2 години

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 684 тестови, а регистрирани се 18 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 16 и Битола – 2.

Регистриран e 231 оздравен пациент. Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително е пријавено едно починато лице од Струмица (86г), починато во домашни услови, пријавено на 30.03.2022 година.

Досега во земјата се направени вкупно 1.997.169 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 308.620, бројот на оздравени пациенти е 298.532, на починати е 9.262, а бројот на активни случаи изнесува 826.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 145028, Активни 464
Куманово 16610, Активни 12
Битола 15130, Активни 126
Прилеп 14109, Активни 35
Тетово 13442, Активни 13
Кавадарци 10602, Активни 28
Велес 9728, Активни 16
Гостивар 9569, Активни 18
Охрид 8811, Активни 20
Струмица 8042, Активни 18
Штип 8001, Активни 16
Кичево 5598, Активни 7
Кочани 5070, Активни 3
Струга 4711, Активни 8
Гевгелија 4396, Активни 7
Неготино 3672, Активни 6
Ресен 2710, Активни 6
Свети Николе 2622, Активни 1
Радовиш 2526, Активни 7
Крива Паланка 2413, Активни 1
Делчево 1969, Активни 4
Дебар 1673, Активни 0
Берово 1640, Активни 2
Валандово 1480, Активни 0
Виница 1386, Активни 2
Пробиштип 1265, Активни 1
Богданци 1019, Активни 0
Кратово 962, Активни 1
Крушево 928, Активни 2
Демир Хисар 828, Активни 1
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 591, Активни 0
Македонска Каменица 522, Активни 0
Пехчево 486, Активни 1
Дојран 345, Активни 0

Share
Scroll to Top