Регистрирани 177 новозаразени од 778 тестирани, починаа 5 лица

пред 7 месеци

Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 177 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-96, Куманово-5, Штип-7, Прилеп-1, Тетово-19, Велес-2, Битола-1, Кавадарци-1, Гостивар-6, Гевгелија-1, Струмица-8, Крива Паланка-2, Радовиш-2, Кочани-10, Берово-6, Виница-5, Делчево-4, Неготино-1.

Оздравени се 107 пациенти од: Скопје-44, Куманово-2, Штип-3, Прилеп-7, Тетово-6, Струга-2, Битола-2, Охрид-1, Кавадарци-2, Гостивар-1, Гевгелија-1, Струмица-5, Радовиш-1, Крушево -1, Кочани-8, Пробиштип-1, Берово-4, Валандово-2, Делчево-1, Свети Николе-9, Кичево-1, Ресен-2, Неготино-1.

Во болнички услови починати се 5 лица, пациент од Тетово (67г), Струмица (87г), Крива Паланка (68г) и двајца пациенти од Кочани (70 и 73г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 21113, бројката на оздравени пациенти е 16301, на починати е 797, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4015. Денес се евидентира еден контролен тест. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 8571, активни 1792
• Куманово 1885, активни 176
• Дебар 294, активни 36
• Штип 1368, активни 123
• Прилеп 814, активни 170
• Тетово 1604, активни 222
• Струга 720, активни 61
• Велес 381, активни 59
• Битола 389, активни 104
• Охрид 463, активни 47
• Кавадарци 279, активни 59
• Гостивар 984, активни 80
• Гевгелија 202, активни 95 (12 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 30 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 437, активни 267
• Крива Паланка 154, активни 49
• Радовиш 141, активни 58
• Крушево 20, активни 0
• Кочани 504, активни 218
• Пробиштип 129, активни 21
• Демир Хисар 62, активни 2
• Македонски Брод 96, активни 3
• Пехчево 48, активни 5
• Берово 153, активни 56
• Валандово 65, активни 43
• Виница 136, активни 46
• Делчево 191, активни 99 (36 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 27, активни 3
• Свети Николе 401, активни 59
• Кичево 357, активни 34
• Ресен 170, активни 9
• Неготино 68, активни 19 (13 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 778 теста се преку: ИЈЗ-286, ЦЈЗ Скопје-48, Авицена-100, Биотек-0, МАНУ -0 Жан Митрев (Филип Втори) -105 , Систина со PCR метода -133, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-2, ГАК-12, Синлаб-92, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 208.669 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 3 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 93 пациенти. На кислородна поддршка се 53 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.
Во болницата во Козле хоспитализирани се 5 деца и 6 мајки позитивни на ковид-19, 1 дете и 1 мајка суспектни на вирусот.
Во ГОБ „8 Септември“ примени се 5, а вкупно хоспитализирани се 45 пациент. На респиратор се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 29, а во болницата во Штип се 48 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 191, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 92
• Гази Баба – 171
• Аеродром – 327
• Карпош – 319
• Центар – 330
• Кисела Вода – 210
• Ѓорче Петров – 155
• Бутел – 68
• Шуто Оризари – 15
• Студеничани – 3
• Сарај – 15
• Арачиново – 4
• Илинден – 30
• Сопиште – 10
• Чучер Сандево – 4
• Петровец – 7
• Зелениково – 3
• Странец – 14
• Нераспределен-15

Share

WCOStream wcostream harley quinn: Naruto: Shippuden (Dub) Episode 500

KissAnime tower of god kissanime: Watch SK8 the Infinity (Dub) Episode 7

Scroll to Top