СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ намерно предизвика инцидент во Вевчани

пред 6 дена

ВМРО-ДПМНЕ свесно го носи народот во опасност, провоцира и подгрева тензии во Вевчани, велат од СДСМ.

„Јавноста денеска уште еднаш беше сведок на неодговорно, незрело однесување на ВМРО-ДПМНЕ кое провоцира, подгрева тензии и делува опасно по јавното здравје. Група активисти, предводени од претседателот на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Вевчани започнале провокации кон припадниците на МВР, кои интервенирале при прекршувањата на мерките за заштита на здравјето“, се наведува во соопштението.

Од СДСМ велат дека ВМРО-ДПМНЕ во Вевчани намерно предизвикал инцидент, а, како што велат од партијата, преку порталите под контрола на белиот дворец се обидувал да ја подгрева јавноста преку тенденциозни и несоодветни споредби со настаните од 1987 година.

„Уште еднаш на дело се покажа неодговорноста на ВМРО-ДПМНЕ и очајната состојба во која се наоаѓаат. Свесно ги носеа жителите на Вевчани во опасност, провоцирајќи и поттикнувајќи поделби меѓу граѓаните. Не проаѓа тоа. Апелираме до сите граѓани, да останат смирени, да не подлегнуваат на провокациите од белиот дворец и да продолжат да ги почитуваат мерките за заштита од коронавирусот“, велат од СДСМ.

Share

Watch Attack on Titan Final Season Episode 3 (https://kissanimeonline.com/m/31z8/ep-3) at website https://kissanimeonline.com kissanime softonic

Watch That Time I Got Reincarnated as a Slime: Tales - Veldora's Journal (Dub) Episode Full (https://animefreak.ws/m/qRYg/ep-1) at website https://animefreak.ws. See more animefreak dragon ball

Scroll to Top