Сончево време со мала умерена облачност

пред 3 години

Времето денеска ќе биде променливо облачно, на места во југозападните делови сѐ уште ќе има услови за слаби врнежи од снег, информираат од УХМР.

Во текот на денот ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, поизразен по должината на Повардарието. Минималната температура ќе биде во интервал од -3 до 3, а максималната ќе достигне од 6 до 14 степени.

Во Скопје ќе преовладува сончево со мала до умерена облачност и со умерен повремено засилен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 1, а максималната ќе достигне до 10 степени.

Од УХМР најавуваат дека од наредните денови ќе следува период на стабилно време со пораст на дневните температури. Утринските температури до недела на повеќе места ќе бидат негативни и под просекот за овој период од годината.

Share
Scroll to Top