Татко и син под истрага за откриена импровизирана работилница за оружје во Скопје

пред 3 години

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против татко и син, за неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи.

При претрес во домот на двајцата осомничени, на улицата „Методија Митревски“ во Скопје, вчера биле пронајдени поголемо количество оружје, различна муниција и делови за оружје во импровизирана работилница. Претрес бил извршен и во викенд куќа на семејството во селото Раштак, каде било пронајдено дополнително количество оружје и муниција“ соопшти обвинителството.

За осомничените на возраст од 73 и 46 години, определен е притвор, поради можност за бегство.

Share
Scroll to Top