Трајанов: Протоколот е контроверзен, да не се потпишува

пред 1 месец

Протоколот усогласен помеѓу министерствата за надворешни работи на Македонија и Бугарија, да не се потпишува, бидејќи е контроверзен и и овозможува на Бугарија директно да се меша во внатрешните работи на Македонија, посебно во идентитетските, историските и образовните прашања, вели лидерот на Демократскиот Сојуз, Павле Трајанов.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

„Протоколот треба што поскоро да се објави за да можат граѓаните и експертите да го разгледаат. Воедно укажуваме дека за пакетот во кој се содржани повеќе предлог документи, преговарачката рамка, заклучоците на Советот на ЕУ, Акционен план, годишни прегледи и протокол, треба да мине низ широка расправа, за да се слушне гласот на народот. Во текот на оваа расправа, министрите да се воздржат од закани со кривичен прогон на тие што имаат поинакви ставови, потоа со меѓуетнички тензии и сл“, нагласува Трајанов.

Договорената стратегија за широки консултации, оценува тој, треба да се одвива во демократска атмосфера, одговорно и транспарентно.

Share

sun win

sunwin tài xỉu sunwin.apk mới nhất sunwin.apk mới nhất

tải sunwin

sunwin apk tải sunwin tải sunwin apk

sunwin apk sunwin.apk mới nhất game bài sunwin

Scroll to Top