Уапсен тетовец во чиј дом биле пронајдени фалц банкноти во вкупна сума од 13.000 евра

пред 3 години

Тетовската полиција, врз основа на судска наредба, денеска (12 март) извршила претрес во домот и помошните простории на Б.Џ. (44) во тетовска Долна Лешница.

Како што информираат од МВР, при претресот биле пронајдени и одземени за вештачење околу 13 илјади евра во апоени од 50 и 20 евра, 250 швајцарски франци, 40 кувајтски динари, поради основи на сомнение дека се фалсификувани.

Покрај сомнителните банкоти, пронајдени биле и обрасци за дозволи за престој во Швајцарија, заштитни маркички за фалсификување на пари, хартија за фалсификување на пари и други документи.

44-годишникот бил уапсен и по целосно расчистување и документирање на случајот против него ќе биде поднесена пријава за кривично дело „фалсификување пари“.

 

Share
Scroll to Top