Филипче: Вaкцинацијата ќе биде безбедна, граѓаните да не подлегнуваат на дезинформации

пред 9 месеци

Министерот за здравство Венко Филипче во видео обраќање им порача на граѓните дека вакцините против коронавирусот се безбедени, дека се развиваат на веќе проверени платформи и дека истите се единствен начин да се победи пандемијата. Тој информираше дека Владата ќе обезбеди доволен број на вакцини за да се вакцинира од 60% до 70% од населението, колку што е потребно за да се стекне колективен имунитет.

„ Вакцините се развиени по безбедносни протоколи и процедури кои што компаниите за производство на вакцини години наназад ги користат. Благодарение на вакцините во светот се искоренети многу болести како паротитот, полиото и морбилите” истакна Филипче.

Тој вели дека се шират голем број на дезинформации и лажни вести на кои граѓаните не треба да подлегнуваат, а вакцинацијата ќе биде целосно безбедна.

Share

AnimeFreak Watch anime online, English anime online HD

Website https://gogoanime.be: Watch Sam to Chip no wa Hachamecha Dai Race gogoanime Episode Full one punch man season 2 gogoanime

AnimeHeaven: Beet the Vandel Buster Excellion anime episode 25 online free at https://animeheaven.pro animeheavenru

TwistMoe: Tales from Earthsea (Dub) anime episode Full online free at https://twistmoe.net watch animes

Bitsdujour: https://www.bitsdujour.com/profiles/QhqZ7i

Slideserve: https://www.slideserve.com/animefreakws

Scroll to Top