Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

пред 9 месеци

Спроведувањето на пописот во време на пандемија е голем предизвик, но процесот може да се спроведе и заврши по сите здравствени протоколи, рече министерот за здравство дВенко Филипче на онлајн конференцијата во организација на „Рома Интеграцион Центрум“.

Филипче посочи дека министерството за здаравство и Комисијата за заразни болести како и за време на одржувањето на изборите, така и сега, за спроведување на пописот, ќе бидат на располагање за едукација и донесување на протоколи за спорведување на една ваква, како што ја нарече, комплексна операција.

„Ќе дадеме свои укажувања, доколку е потребно може да имаме и мини едукација како тоа да биде организирано од институциите кои што ќе го водат тој процес“, рече Филипче.

Министерот како пример го посочи спроведувањето на изборниот процес, кој во делот со спроведување на здравствените протоколи помина, како што кажа, без ниту една забелешка.

„Консензус на ниво на СЗО е дека ниту еден процес и постапка не треба да запре, туку треба да се спроведува со протоколи кои се универзално прифатени во сите земји. Во таа смисла сме на располагање и во делот на експертизата, и комуникациски да го поддржиме процесот кој е од клучно значање за државата“, рече Филипче.

Share

AnimeTV: Heibai Wushang anime episode 12 online free at https://animetv.cc animes online

Watch anime online for free at AnimeDao steins gate animedao

AniWatch: Hinamatsuri (Dub) anime episode 12 online free at https://aniwatch.pro anime stream

Website https://kissanime.mx: Watch God Bless Dancougar kissanime Episode Full kissanime one piece

Paper: https://paper.li/HCICkAjUZq9fwf3gJvq07#/

Blackhatworld: https://www.blackhatworld.com/members/animefreakws.1519902/#about

Scroll to Top