Јовески: Видов туби на местото на несреќата, но не беа изгорени

пред 2 недели

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, вели дека на местото на автобуската несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија видел празни туби, но тие не биле изгорени. Ги оцени како шпекулации наводите дека пожарот настанал поради туби со нафта и очекува истрагата да даде појасни информации.

Македонското Обвинителство собира примероци од ДНК од роднините на загинатите за да ги идентификува жртвите, рече јавниот обвинител во разговор за БТВ.

Јовески објасни дека двајца цариници го пропуштиле автобусот кој тргнал од Северна Македонија без потребните документите.

„Нема да водиме паралелна истрага. Таа се води во бугарското Обвинителство. Ќе сораборуваме. Ќе ги почекаме резултатите и тогаш Обвинителството на Северна Македонија ќе донесе решение како да постапи“. рече Јовески.

Засега не е познато дали причината за несреќата е човечка грешка или дефект на автобусот.Јовески нагласи дека автобусот бил речиси нов, со редовен технички преглед во Северна Македонија.

Share

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

AniWatch Black Clover

Hunter x Hunter (2011) Episode 143

DON'T TOY WITH ME, MISS NAGATORO

Horimiya (Dub) Episode 13

Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train (Dub) Episode Full

Scroll to Top