1.865 нови случаи на Ковид-19 и 8 починати

пред 2 години

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 6.173 тестови, а регистрирани се 1.865 нови случаи на КОВИД-19 и тоа:Скопје – 871, Битола – 177, Прилеп – 119, Куманово – 86, Охрид – 60, Кавадарци и Велес – по 53, Кичево – 46, Штип – 40, Струмица – 38, Тетово – 37, Гевгелија – 28, Гостивар – 27, Неготино – 24, Радовиш – 23, Струга и Ресен – по 22, Кочани – 21, Крушево – 20, Валандово – 15, Делчево – 14, Крива Паланка – 12, Свети Николе – 10, Богданци – 9, Пробиштип – 8, Берово – 6, Македонски Брод – 5, Демир Хисар – 4, Виница, Кратово и Демир Капија – по 3, Македонска Каменица и Пехчево – по 2, Дебар и Дојран – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (1.865), регистрирани се 207 реинфекции.

Регистрирани сe 784 оздравени пациенти од: Скопје – 477, Битола – 52, Прилеп – 40, Кавадарци – 30, Велес – 22, Охрид – 19, Куманово – 18, Гевгелија – 16, Штип, Тетово и Кочани – по 14, Струмица – 9, Радовиш – 8, Валандово – 7, Кичево и Ресен – по 6, Неготино – 5, Гостивар, Крива Паланка и Свети Николе – по 4, Делчево, Пробиштип и Македонски Брод – по 3, Струга, Крушево, Богданци, Демир Хисар, Дебар и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 8 починати лица: по 2 починати лица од Скопје (81г и 86г) и Битола (65г и 66г) и по едно починато лице од Прилеп (45г), Охрид (69г), Струмица (68г) и Валандово (72г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Направени се 6.173 тестови преку: ИЈЗ-454, ЦЈЗ Скопје-88, ЦЈЗ Битола-100, ЦЈЗ Прилеп-46, ЦЈЗ Тетово–34, ЦЈЗ Куманово-110, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-25, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–194, Жан Митрев (Филип Втори)-130, Авицена-322, Биотек-338, Систина-136, лабораторија Лаор-214, Синлаб-67, Ремедика-19, Плодност-108, Генеа-38, Никоб Лаб-681, ВФВ Медикал-75, Ели Медика-16, Ројал Медика–25, Спектра-ММ-45, Рапид Лаб–34, Жан Митрев Струмица–25, Нова Лаб Дијагностика–10, Рамус-25, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.814.

Досега во земјата се направени вкупно 1.686.063 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 239.920, бројот на оздравени пациенти е 217.305, на починати е 8.070, а бројот на активни случаи изнесува 14.545.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 107541, Активни 8192
Куманово 13592, Активни 431
Тетово 11620, Активни 184
Прилеп 11631, Активни 800
Битола 10716, Активни 1383
Гостивар 8253, Активни 164
Кавадарци 7865, Активни 393
Велес 7764, Активни 234
Охрид 7287, Активни 488
Штип 7018, Активни 248
Струмица 6550, Активни 244
Кичево 4504, Активни 172
Кочани 4250, Активни 129
Струга 4060, Активни 121
Гевгелија 3195, Активни 231
Неготино 2768, Активни 114
Свети Николе 2214, Активни 56
Крива Паланка 2041, Активни 78
Ресен 2020, Активни 131
Радовиш 1955, Активни 135
Делчево 1545, Активни 70
Берово 1516, Активни 33
Дебар 1471, Активни 12
Виница 1207, Активни 28
Пробиштип 1193, Активни 48
Валандово 1166, Активни 121
Кратово 805, Активни 16
Богданци 738, Активни 52
Крушево 720, Активни 115
Демир Хисар 679, Активни 36
Македонски Брод 578, Активни 31
Демир Капија 449, Активни 14
Македонска Каменица 444, Активни 16
Пехчево 375, Активни 16
Дојран 190, Активни 9

Share
Scroll to Top