17 починати лица, регистрирани 476 новoзаболени до Ковид-19

пред 2 години

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.781 тестови, а регистрирани се 476 нови случаи на Ковид-19:
Скопје – 270, Прилеп – 25, Куманово – 24, Битола – 21, Кавадарци и Кичево – по 18, Гевгелија – 16, Велес – 13, Тетово – 12, Гостивар – 9, Неготино – 8, Охрид – 7, Струга и Крива Паланка – по 5, Кочан – 4, Радовиш и Кратово – по 3, Струмица, Берово ,Богданци, Демир Хисар и Демир Капија – по 2, Ресен , Дебар, Пробиштип , Крушево и Македонска Каменица – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (476), регистрирани се 68 реинфекции.

Регистриран сe 524 оздравени пациенти од: Скопје – 318, Кавадарци – 28, Велес – 23, Куманово и Струмица – по 22, Тетово – 18, Охрид – 13, Гостивар и Гевгелија – по 11, Неготино, Радовиш и Дебар – по 7, Штип и Струга – по 6, Свети Николе и Валандово – по 4, Демир Капија – 3, Кочани, Крива Паланка , Пробиштип и Богданци – по 2, Прилеп, Делчево, Берово, Кратово, Пехчево и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 9 починати лица: 3 починати лица од Скопје (62г, 64г и 74г) и по едно починато лице од Куманово (78г), Радовиш (71г), Кочани (82г), Битола (73г), Кавадарци (47г) и Прилеп (86г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 8 починати лица од: Скопје (3), Куманово (1), Велес (1),Демир Хисар (1), Струмица (1) и Дебар (1). Починатите лица се на возраст од 63г. до 89г. Лицата за починати се пријавени во период од 16.02. до 27.02.2022. Од пријавените лица три лица се починати во домашни услови, а пет лица се починати во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица, кај 17 лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.781 тестови преку: ИЈЗ-313, ЦЈЗ Скопје-50, ЦЈЗ Битола-56, ЦЈЗ Прилеп-38, ЦЈЗ Тетово-3, ЦЈЗ Куманово-73, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-17, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–9, Жан Митрев (Филип Втори)-51, Авицена-94, Биотек-161, Систина-93, лабораторија Лаор-59, Синлаб-12, Ремедика-17, Плодност-21, Генеа-7, Никоб Лаб-218, ВФВ Медикал-41, Ели Медика-35, Ројал Медика–15, Спектра-ММ-15, Рапид Лаб–8, Жан Митрев Струмица–6, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-24, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.339.

Досега во земјата се направени вкупно 1.893.409 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 297.738, бројот на оздравени пациенти е 285.280, на починати е 9.027 а бројот на активни случаи изнесува 3.431.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 138652, Активни 1840
Куманово 16158, Активни 153
Битола 14288, Активни 211
Прилеп 13577, Активни 173
Тетово 13372, Активни 87
Кавадарци 10142, Активни 130
Велес 9439, Активни 147
Гостивар 9370, Активни 51
Охрид 8520, Активни 79
Струмица 7912, Активни 49
Штип 7892, Активни 44
Кичево 5427, Активни 92
Кочани 4956, Активни 22
Струга 4627, Активни 42
Гевгелија 4243, Активни 65
Неготино 3627, Активни 38
Свети Николе 2600, Активни 13
Ресен 2588, Активни 33
Радовиш 2470, Активни 20
Крива Паланка 2366, Активни 29
Делчево 1896, Активни 13
Берово 1712, Активни 6
Дебар 1626, Активни 20
Валандово 1464, Активни 4
Виница 1362, Активни 1
Пробиштип 1251, Активни 4
Богданци 1002, Активни 18
Кратово 926, Активни 8
Крушево 892, Активни 9
Демир Хисар 825, Активни 10
Македонски Брод 696, Активни 7
Демир Капија 564, Активни 9
Македонска Каменица 521, Активни 3
Пехчево 454, Активни 1
Дојран 321, Активни 0

Share
Scroll to Top