29 лица го прекршиле полицискиот час, а 544 се казнети за неносење на маска

пред 3 години

Во периодот на забраната за движење од 22 часот вчера до 5 часот утрово, констатирано е дека 29 лица не ја почитувале забраната за движење, информираат од МВР.

Од нив, 18 лица биле затекнати на територија на Скопје.

Од МВР додаваат и дека во текот на изминатото деноноќие, за мерката за носење на заштитна маска како превенција од коронавирусот, регистрирани биле 544 прекршоци.

Ресорното министерство апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата за спречување на ширењето на Ковид-19.

Share
Scroll to Top