398 новозаразени од Ковид-19, починаа четири лица меѓу кои и 29-годишен кумановец

пред 3 години

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 6.383 тестирања, а регистрирани се 398 нови случаи на Ковид-19, од кои најмногу, 136 во Скопје, Тетово – 86, Гостивар – 46, Куманово и Кичево – по 23, Битола – 15, Охрид и Струмица – по 13, Дебар – 10, Струга – 6, Кавадарци – 5, Кочани – 4, Прилеп и Валандово – по 3, Велес, Штип, Свети Николе и Ресен – по 2, Радовиш, Делчево, Пробиштип и Македонски Брод – по 1.

Пријавени се 4 починати лица: 3 од Куманово (29г, 49г и 74г) и еден од Гостивар (78г), починати во болнички услови.

Регистрирани сe 18 оздравени пациенти од: Скопје – 7, Битола – 4, Куманово – 3, Радовиш – 2, Штип и Берово – по 1.

Направени се 6.383 тестови преку: ИЈЗ-90, ЦЈЗ Скопје-46, ЦЈЗ Битола-100, ЦЈЗ Прилеп-68, ЦЈЗ Тетово–47, ЦЈЗ Куманово–75, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 1, ГОБ 8-ми Септември-7, Институт за микробиологија–56, Жан Митрев (Филип Втори)-122, Авицена-429, Биотек-158, Систина-96, лабораторија Лаор-939, Синлаб-12, Ремедика-4, Плодност–56, Генеа–5, Никоб лаб-917, ВФВ Медикал-50, Ели Медика-28, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.077.

Досега во земјата се направени вкупно 1.019.192 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 158.025 бројката на оздравени пациенти е 150.524, на починати е 5.507, а бројот на активни случаи изнесува 1.994.

Според епидемиолошките анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 69397, Активни 603
Куманово 9058, Активни 145
Прилеп 8354, Активни 24
Тетово 7924, Активни 572
Битола 6373, Активни 57
Велес 5488, Активни 12
Гостивар 5420, Активни 221
Кавадарци 5175, Активни 18
Охрид 5061, Активни 40
Штип 4977, Активни 12
Струмица 4189, Активни 59
Струга 3013, Активни 30
Кочани 2818, Активни 22
Кичево 2681, Активни 73
Гевгелија 2197, Активни 1
Неготино 2184, Активни 0
Свети Николе 1530, Активни 5
Ресен 1238, Активни 4
Крива Паланка 1227, Активни 0
Радовиш 1173, Активни 9
Берово 1043, Активни 10
Делчево 975, Активни 1
Дебар 990, Активни 46
Виница 892, Активни 6
Пробиштип 790, Активни 1
Валандово 677, Активни 8
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 366, Активни 7
Пехчево 276, Активни 7
Македонска Каменица 250, Активни 1
Дојран 132, Активни 0

Share
Scroll to Top