Брејденсот стана олимписки спорт

Брејденсот стана олимписки спорт

пред 5 месеци

Интернационалниот олимписки комитет (ИОК), потврди дека брејкденс ќе се најде во официјалната програма на Олимписките игри во Париз во 2024 година. Исто така, ИОК, официјализира уште три спорта. скјетборд, спортско искачување на карпа и сурфање.

Брејкденс, прв пат во олимпиското семејство влезе на младинската Олимпијада во Буенос Аирес во 2018 година. ИОК, со оваа своја одлука, сака Олимписките игри да им ги доближи на младите луѓе кои не се „врзани“ за традиционалните спортови.

ИОК објави дека на ОИ во Париз, во брејкденс, ќе се натпреваруваат по 12 натпреварувачи во машка и женска конкуренција.

 

Share

KissAnime paradise kiss anime: Fire Force Season 2 (https://kissanimeonline.com/m/gj6V) Episode 24

AnimeHeaven toradora anime heaven: Watch Black Clover: The All Magic Knights Thanksgiving Festa Episode Full

Scroll to Top