ВАДА му се извини на Мамаду Сако и му плати „значителна“ отшета

ВАДА му се извини на Мамаду Сако и му плати „значителна“ отшета

пред 12 месеци

Поранешниот фудбалер на Ливерпул, Мамаду Сако го доби судскиот случај против Светската анти-допинг агенција (ВАДА), која ќе му исплати „значителна отштета“ поради лажните тврдења за допинг тест на дефанзивецот.

Во објава пред Кралскиот суд на правдата во Лондон, ВАДА целосно го прифати барањето на Сако, се извини за неправедните обвинувања за користење на хигенамин, супстанција која се наоѓа во средствата за слабеење. Французинот, Сако, кој сега игра за Кристал палас признава дека е задоволен.

„Среќен сум. За мене, за моето семејство, за моите пријатели, за тие кои беа до мене тие тешки години. Не е лесно кога си професионален спортист и си обвинет за допинг, бидејќи тоа е најлошото што може да ти се случи. Секогаш велев дека вистината ќе се појави и тоа дојде денеска. Сега сакам да гледам напред“, изјави Сако.

Сако беше позитивен по мечот од Лига Европа помеѓу Ливерпул и Манчестер јунајтед во март 2016, кога доби 30-дневна суспензија од УЕФА и повеќе не заигра за Ливерпул. Тој тврдеше дека поради ова бил исклучен и од француската репрезентација за Европското првенство во 2016. УЕФА подоцна потврди дека средството не е на листата на забранети супстанции, но ВАДА во 2016 и 2017 тврдеше дека тој се допингувал.

Share

4Anime: Armored Trooper Votoms anime episode 52 online free at https://4anime.biz blood c 4anime

WCOStream: Hungry Heart: Wild Striker anime episode 52 online free at https://wcostream.cc watch anime

https://animepahe.cc dubbed anime

Watch How Not to Summon a Demon Lord Ω Episode 10

Podomatic: https://www.podomatic.com/podcasts/animefreak-ws

Lovesolutions431 xobor: http://lovesolutions431.xobor.com/u2935_gogoanimelol.html

Scroll to Top