(Видео) Меси продолжува да пишува историја – нов хет-трик за 11 минути

пред 13 часа

Фудбалерите на Интер Мајами го потврдија првото место на табелата на Источната конференција на МЛС лигата, откако во последното коло од натпреварувањето пред плеј-офот ја совладаа Њу Ингланд Револушн (6:2). Натпреварот го одбележа маестралната игра на Лионел Меси.

Аргентинецот влезе во игра во 58. минута и од 78. до 89. минута успеа да постигне хет-трик. Тоа му е второ во последните пет дена, откако неодамна постигна гол за репрезентацијата во победата над Боливија.

Њу Ингланд водеше со 2:0 на натпреварот, бидејќи Лука Лангони погоди во втората минута, а потоа и Дилан Бореро.

Сепак, на крајот од првото полувреме Луис Суарез постигна два гола и го доведе својот тим до израмнување – 2:2.

Интер поведе со голот на Бенџамин Кремачи, а потоа Меси со хет трик стави точка на натпреварот.

Меси оваа сезона го предводеше Интер Мајами до рекорден број на бодови за клубот – 74. Покрај тоа, сезонава забележа 20 гола и 10 асистенции на 19 одиграни натпревари.

Интер Мајами како првопласирана го прескокнува првото коло од плејофот, а во осминафиналето ќе се сретне со подобриот од дуелот меѓу Атланта и Монтреал.