Еверт го обвини Ѓоковиќ за сексизам

Еверт го обвини Ѓоковиќ за сексизам

пред 7 месеци

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ беше тема на Твитер откако не го вклучи легендарното женско ривалство помеѓу Крис Еверт и Мартина Навратилова кога го опиша неговото ривалство со Рафаел Надал како најголемо во историјата на спортот.

Пред поразот од Надал во финалето на Франција опен, што беше нивни 56. меч во кариерата, Ѓоковиќ изјави дека се работи за „најголемото ривалство во историјата на спортот“. Американката Еверт веднаш го поправи Србинот на Твитер, посочувајќи дека таа и Навратилова се сретнале 80 пати во кариерата.

„Па, точно… Но, во машкиот тенис. Мартина и јас игравме 80 пати. Кога мажите ќе размислат пред да кажуваат моќни изјави повторно заборавајќи на жените“, се пожали Еверт.

Еверт и Навратилова беа „сила“ во женскиот тенис во 1970-тите и 1980-тите, освојувајќи 18 гренд слем сингл титули во кариерата.

Ова не е првпат Ѓоковиќ да добива слични критики. Неодамна, пред стартот на САД опен, тој го објави формирањето на нов синдикат во тенисот, но само за машки тенисери, а во 2016 година изјави дека мажите заслужуваат повеќе пари од жените поради тоа што машкиот тенис е попопуларен и на гренд слем турнирите играат во три добиени сета.

Share

ANIMEFLIX animeflix howls moving castle: Watch JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable Episode 9 (https://animeflix.nl/m/8gD/ep-9)

KissAnime kissanime discord: Watch Redo of Healer Episode 9

Scroll to Top