Ериксен повторно ќе игра за Данска

Ериксен повторно ќе игра за Данска

пред 2 години

Девет месеци по натпреварот со Финска, кој можеше да заврши фатално за Кристијан Ериксен, играчот на Брентфорд доби повик од данскиот селектор за натпреварите со Холандија и Србија.

На Европското првенство, во Копенхаген, на 12.јуни, на натпреварот Данска-Финска, Ериксен доживеа срцев удар на теренот. Лекерите успеаја да го спасат, а неколку месеци подоцна доби дозвола да продолжи професионално да се занимава со фудбалот.

Го раскина договорот со Интер и во јануари потпиша со Брентфорд. Дебитираше во новиот тим пред две недели.

Данска, на 26. и 29.март ќе одигра пријателски натпревари со Холандија и Србија.

Share
Scroll to Top