Марадона и „Божјата рака“ на банкнота од 1.000 пезоси

Марадона и „Божјата рака“ на банкнота од 1.000 пезоси

пред 6 месеци

Аргентинската сенаторка, Норма Дуранго пред аргентинскиот конгрес в понеделник ќе претстави проект со кој ликот на Диего Марадона ќе се најде на банкнота од 1.000 пезоси.

Идејата е на банкнотата која има вредност од 12.2 американски долари, на едната страна да е ликот на Марадона, а од другата страна еден од неговите најпознати голови – „Божја рака“, рекла Дуранго.

„Идејата не е само да го препознаеме нашиот најважен идол, туку и да размислиме за економските прашања. Идејата е да се препознае и Марадона, во добро и во зло. Мислам дека проектот доби одличен одзив, иако сите не се сложуваат со него“ смета Дуранго.

Сенаторката вели дека туристите кои е доаѓаат во Аргентина многу извесно со себе да сакаат да понесат банкнота со ликот на Марадона.

Инаку, Аргентинците претпочитаат Марадона да се најде на банкнотата од 10 пезоси:

Share

AnimeDao haikyuu season 3 animedao: Watch Death Note (Dub) Episode 4 (https://animedao.nl/m/3DA0/ep-4)

AnimeHeaven animeheavens: Watch JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable Episode 3 (https://animeheaven.pro/m/q5n/ep-3)

Scroll to Top